Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

Манол Пейков
Снимка: ИК "Жанет 45"

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание.

Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но във времена като днешните такава литература трудно се чете.  

"Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята. Да си припомним книги, които в никакъв случай не трябва да бъдат забравяни – книги за провалите на ХХ век.", заявява Пейков.

Гостът изброява някои важни за припомняне заглавия: "Нима това е човек" на Примо Леви, дневника на Лидия Гинзбург "Записки на блокадния човек", "Езикът на Третия райх" на Виктор Клемперер, "Империята трябва да умре" на Михаил Зигар.

Пейков запознава слушателите с книгата "Моята любима страна". Заглавието е ново за българския книжен пазар, а автор е младата журналистка от руски произход Елена Костюченко.

За своите 33 години журналистката има зад гърба си солидна биография, разказва Пейков. Още 15-годишна Костюченко се мести от родния си град в Москва. Момичето прочита текст от Политковская и веднага отива в редакцията на в. "Новая газета" с думите: "Искам да работя тук." Разбира се, поради крехката ѝ възраст, Костюченко е отпратена, но от този момент нататък тя насочва усилията си към журналистиката. Съвсем млада журналистката бива ангажирана с най-ужасяващите теми като Донбас и Беслан.

По думите на Пейков най-потресаващите разкази на Костюченко са тези, които описват дълбоката руска провинция, защото разкриват една застинала във времето реалност.

При последното заминаване за Мариупол Костюченко получава предупреждение, че ще бъде убита, затова мигрира в Германия. По пътя се опитват да я отровят, разказва Пейков, според когото да чуеш истината от устата на такива безстрашни хора е безценно.

Според Пейков българите не могат да се отърсят все още от геополитическата и емоционална връзка с Русия, от абстрактната славянска любов, която почива на спорни исторически факти. Хората не могат да разграничат путинофилията от русофилията, обобщава Пейков.

В края на разговора Пейков казва: "Надявам се, че повече ще мога да въздействам и като личност, и като част от моята политическа група върху определени културни политики. Това са моите лични мисии."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10