Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И децата със СДВХ в клас

В ценностната скала на българите образованието винаги е заемало едно от първите места. Затова началото на всяка нова учебна година е като национален празник. И тази не направи изключение. Както обикновено учители, ученици и родители бяха поздравени от министъра.На сайта стои поздравът на сегашния министър Цоков. "Уважаеми ученици и Вие, скъпи първокласници" – четем там. "Мечтайте, създавайте приятелства и бъдете винаги водени от любопитството! Нито за момент не забравяйте, че училището е място, където винаги ще получите подкрепа и разбиране!" Хубаво звучи, а още по-хубавоби било, ако тези пожелания се сбъднат за всички.

Досегашният ни опит, обаче, показва, че понякога ежедневието е пълно с трудно преодолими предизвикателства за някои ученици като тези със специални потребности и особено пред децата и младежите със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ). И за тях в понеделник беше началото на учебната година, и деца с такова състояние за пръв път прекрачиха училищния праг. Как ги приема системата; какви са проблемите, с които се сблъскват учителите и родителите на тези деца; за методиката и подхода в работата с тях както и за опита и практиките у нас и по света разговаряхме в "Познати и непознати". Наши събеседници бяха адв. Ася Манджукова-Стоянова, председател на сдружение "Нетипичен ум – СДВХ", и университетския преподавател Калоян Дамянов, който е и директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – София-град.

"...Децата със СДВХ сякаш остават в сянката на дългогодишния проблем с липсата на приобщаващото образование за тези деца. – каза адв. Стоянова и продължава. "Когато създавахме нашето сдружение първоначално имаше идея то да се нарече "Видимите деца" защото обичайно те те много бързо се забелязват. Отказахме се защото то не е коректно по две причини. Първо хиперактивността не винаги е типична за децата със СДВХ особено що се отнася до момичетата; второ, макар и видими на външен вид, тези деца остават невидими що се отнася до това какво изживяват и какви са техните проблеми. Когато стане въпрос за такова дете, обикновено се обръща внимание на неговото поведение. Започват да валят квалификации. На заден план остава какво всъщност изпитва това дете, какъв е генезисът на неговите проблеми, а не на проблемите, които имат останалите с неговото поведение." Какво точно е СДВХ; какви са интелектуалните възможности на децата с този синдром и как се гледа по света на тях – чуйте разговора с адв. Стоянова.

Има ли разработени методически указания за работа с деца със СДВХ ; на каква институционална помощ могат да разчитат те и техните родители както и родителите на другите деца – с този въпрос в разговора включихме и Калоян Дамянов , който е и национален координатор за България в Съвета на представителите на страните членки в Европейската агенция за специални образователни потребности и приобщаващо образование.

"Когато говорим за приобщаване на деца със СДВХ и други затруднение не е удачен подходът, който ги сепарира в отделни групи. Това създава допълнително бариери пред тяхното включване в общообразователната среда" – каза Калоян Дамянов и продължи: "Затова нашите стратегии за подкрепа са свързани с конкретни маркери , които са свързани със съответното поведение и по-скоро разглеждаме СДВХ като статистично поведение, което изисква определена подготовка от страна на общообразователния учител и тук са насочени нашите усилия. Друг важен момент е самата функционална оценка. От миналата година в България прилагаме модел на функционална оценка, който е по стандарт на СЗО". Адв. Стоянова репликира, че са неприемливи стратегиите, които се базират на поведението и конкретните функционални затруднения. "Това е невроразвитийно разстройство. Не може да не се държи сметка за генезиса на това поведение. Учените, които специално са насочили усилията си към това състояние неслучайно казват, че поведението на тези деца не е съзнателно. Те реагират по единствения начин, по който могат, защото при тях още не са развити тези дялове от мозъка, които отговарят за съответните функции. Много често неспособността на тези деца да се концентрират върху конкретни задачи се дължи на недостиг на допамин." – как продължи диалогът между Калоян Дамянов и адв. Стоянова – чуйте в звуковия файл:

Изводите, който се налагат от разговора до тук е, че липсва координация между отделните институции и че като цяло в обществото ни липсва култура на приобщаването. А това се отразява и върху образователната ни система. "Всичко зависи от конкретния човек на конкретното място" – често повтаряме тези думи в "Познати и непознати". От всеки учител зависи как децата със СДВХ ще бъдат приети от съучениците си и родителите им. Важно е за цялото ни общество, за да няма отхвърлени и огорчени. Чуйте заключителния разговор с адв. Ася Стоянова:


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20