Отправяме поглед към архитектурното, културно и историческо наследство, неговото значение и опазване.
Гост в "Нашият ден" е Десислава Димитрова – архитект по професия и творец по душа – за да разкаже как ще бъде възродено НЧ "Братя Миладинови - 1917" в кв. Княжево.
"Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата" – това е името на мащабното събитие, което се проведе на 18 септември в разрушената театрална зала на НЧ "Братя Миладинови - 1917". По време на събитието княжевци са имали възможността да се запознаят със стартиралия преди година проект за обновяване на тази архитектурна перла. Арх. Димитрова пояснява, че става дума за театрална зала с изключително добра акустика, над 300 места, оркестрина и въртяща се сцена.
Ламперията и седалките са били премахнати, пространството дълги години е ползвано за склад и сега са останали само тухла и бетон. Въпреки това, по думите на арх. Димитрова формата все още стои като ценност и носи в себе си голям потенциал да осигури на тази част от София нов културен център.
"Не проектираме, не ремонтираме, а искаме да събудим нов подход сред хората.", заявява арх. Димитрова и допълва, че събитието е целяло да събуди духа на княжевци и да ги привлече към сбор от инициативи. За целта проектът е представен чрез 3D мапинг върху оголените стени на залата – нещо, което е оказало силно въздействие върху присъстващите.
В събитието безвъзмездно е участвал букет от изпълнители и културни дейци, разказва арх. Димитрова.
"Когато има достатъчно дух, нещата се случват.", убедена е архитектката.
Арх. Димитрова изтъква, че комплексът на читалището е много по-мащабен от залата, включва няколко сгради, най-старата от които е със статут на паметник на културата. Крайната цел на проекта е миналото и бъдещето да бъдат обвързани със скулптурно-архитектурно отношение – не само интериорно, но и фасадно. Министерството на културата също е подкрепило събитието "Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата", съобщава гостът.
По думите на арх. Димитрова миналата година е поставено началото на инициативата от арх. Петър Диков, който използва рождения си ден като повод за набиране на начална сума дарение за обновяването на залата.
Инициаторите все още не са обявили крайна сума за осъществяването на проекта, тъй като целят първо да събудят желание и вдъхновение чрез жителите на Княжево.
"Ние не оценяваме достатъчно културното си минало.", смята арх. Димитрова. Тя анонсира, че следващата година България ще бъде домакин на Генералната асамблея на ЮНЕСКО и целият свят ще обърне поглед към нас. Арх. Димитрова изразява надеждата, че скоро отношението ще се промени и хората ще разберат какво богатство имаме.
Дискусия между професионалисти на най-високо ниво протича, но арх. Димитрова вярва, че е важно и приобщаването на гражданите към разговори и практически работилници.
"Човек трябва да вдигне камъка, да го усети, за да знае къде да го постави.", казва гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg