Отправяме поглед към архитектурното, културно и историческо наследство, неговото значение и опазване.
Гост в "Нашият ден" е Десислава Димитрова – архитект по професия и творец по душа – за да разкаже как ще бъде възродено НЧ "Братя Миладинови - 1917" в кв. Княжево.
"Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата" – това е името на мащабното събитие, което се проведе на 18 септември в разрушената театрална зала на НЧ "Братя Миладинови - 1917". По време на събитието княжевци са имали възможността да се запознаят със стартиралия преди година проект за обновяване на тази архитектурна перла. Арх. Димитрова пояснява, че става дума за театрална зала с изключително добра акустика, над 300 места, оркестрина и въртяща се сцена.
Ламперията и седалките са били премахнати, пространството дълги години е ползвано за склад и сега са останали само тухла и бетон. Въпреки това, по думите на арх. Димитрова формата все още стои като ценност и носи в себе си голям потенциал да осигури на тази част от София нов културен център.
"Не проектираме, не ремонтираме, а искаме да събудим нов подход сред хората.", заявява арх. Димитрова и допълва, че събитието е целяло да събуди духа на княжевци и да ги привлече към сбор от инициативи. За целта проектът е представен чрез 3D мапинг върху оголените стени на залата – нещо, което е оказало силно въздействие върху присъстващите.
В събитието безвъзмездно е участвал букет от изпълнители и културни дейци, разказва арх. Димитрова.
"Когато има достатъчно дух, нещата се случват.", убедена е архитектката.
Арх. Димитрова изтъква, че комплексът на читалището е много по-мащабен от залата, включва няколко сгради, най-старата от които е със статут на паметник на културата. Крайната цел на проекта е миналото и бъдещето да бъдат обвързани със скулптурно-архитектурно отношение – не само интериорно, но и фасадно. Министерството на културата също е подкрепило събитието "Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата", съобщава гостът.
По думите на арх. Димитрова миналата година е поставено началото на инициативата от арх. Петър Диков, който използва рождения си ден като повод за набиране на начална сума дарение за обновяването на залата.
Инициаторите все още не са обявили крайна сума за осъществяването на проекта, тъй като целят първо да събудят желание и вдъхновение чрез жителите на Княжево.
"Ние не оценяваме достатъчно културното си минало.", смята арх. Димитрова. Тя анонсира, че следващата година България ще бъде домакин на Генералната асамблея на ЮНЕСКО и целият свят ще обърне поглед към нас. Арх. Димитрова изразява надеждата, че скоро отношението ще се промени и хората ще разберат какво богатство имаме.
Дискусия между професионалисти на най-високо ниво протича, но арх. Димитрова вярва, че е важно и приобщаването на гражданите към разговори и практически работилници.
"Човек трябва да вдигне камъка, да го усети, за да знае къде да го постави.", казва гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg