Отправяме поглед към архитектурното, културно и историческо наследство, неговото значение и опазване.
Гост в "Нашият ден" е Десислава Димитрова – архитект по професия и творец по душа – за да разкаже как ще бъде възродено НЧ "Братя Миладинови - 1917" в кв. Княжево.
"Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата" – това е името на мащабното събитие, което се проведе на 18 септември в разрушената театрална зала на НЧ "Братя Миладинови - 1917". По време на събитието княжевци са имали възможността да се запознаят със стартиралия преди година проект за обновяване на тази архитектурна перла. Арх. Димитрова пояснява, че става дума за театрална зала с изключително добра акустика, над 300 места, оркестрина и въртяща се сцена.
Ламперията и седалките са били премахнати, пространството дълги години е ползвано за склад и сега са останали само тухла и бетон. Въпреки това, по думите на арх. Димитрова формата все още стои като ценност и носи в себе си голям потенциал да осигури на тази част от София нов културен център.
"Не проектираме, не ремонтираме, а искаме да събудим нов подход сред хората.", заявява арх. Димитрова и допълва, че събитието е целяло да събуди духа на княжевци и да ги привлече към сбор от инициативи. За целта проектът е представен чрез 3D мапинг върху оголените стени на залата – нещо, което е оказало силно въздействие върху присъстващите.
В събитието безвъзмездно е участвал букет от изпълнители и културни дейци, разказва арх. Димитрова.
"Когато има достатъчно дух, нещата се случват.", убедена е архитектката.
Арх. Димитрова изтъква, че комплексът на читалището е много по-мащабен от залата, включва няколко сгради, най-старата от които е със статут на паметник на културата. Крайната цел на проекта е миналото и бъдещето да бъдат обвързани със скулптурно-архитектурно отношение – не само интериорно, но и фасадно. Министерството на културата също е подкрепило събитието "Възраждащата се зала на Княжево – архитектура, обединяваща изкуствата", съобщава гостът.
По думите на арх. Димитрова миналата година е поставено началото на инициативата от арх. Петър Диков, който използва рождения си ден като повод за набиране на начална сума дарение за обновяването на залата.
Инициаторите все още не са обявили крайна сума за осъществяването на проекта, тъй като целят първо да събудят желание и вдъхновение чрез жителите на Княжево.
"Ние не оценяваме достатъчно културното си минало.", смята арх. Димитрова. Тя анонсира, че следващата година България ще бъде домакин на Генералната асамблея на ЮНЕСКО и целият свят ще обърне поглед към нас. Арх. Димитрова изразява надеждата, че скоро отношението ще се промени и хората ще разберат какво богатство имаме.
Дискусия между професионалисти на най-високо ниво протича, но арх. Димитрова вярва, че е важно и приобщаването на гражданите към разговори и практически работилници.
"Човек трябва да вдигне камъка, да го усети, за да знае къде да го постави.", казва гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg