Осъществяването на необикновения риболов, за който се говори в евангелското четиво, в 1-та неделя след Кръстовден се показва, че съдбата на всеки човек, от простия рибар до великия цар, е в ръцете на Бога. Там, където се изчерпват човешките възможности, се открива безкрайният простор на Божието могъщество. Случилото се със Симон става понякога и със самите нас, но ние не се замисляме над това.
Всеки в даден момент от живота си изпада в безизходно положение, когато не помагат нито знания, нито житейски опит, нито богатство. Тогава човек губи вяра във всичко и във всички, дори понякога и в Бога, което е опасен грях. В такива критични ситуации нещата често сякаш се подреждат от само себе си, но това не става без Божията намеса.
Разбира се, никой не бива да очаква всеки ден чудеса от Бога и скръстил ръце да чака Той да му нареди живота. Човек е длъжен да напряга силите си и да се стреми да се справя със заобикалящите го проблеми, но никога не бива да забравя, че той кове съдбата си, а Бог поставя наковалнята. Докато ние държим чука, Промислителната Божия десница направлява нашите удари. Случилото се със св. ап. Петър е жив пример за това. Рибата през цялото време е била в Генисеретското езеро, но Господ насочва рибаря къде да хвърли мрежата си, за да я улови. Разговор с иконом Николай Нешков, председател на старинния храм "Св. Николай Чудотворец" в София.
Християнска поезия
Стихотворението "Аз вярвам" от Христо Борина, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg