Осъществяването на необикновения риболов, за който се говори в евангелското четиво, в 1-та неделя след Кръстовден се показва, че съдбата на всеки човек, от простия рибар до великия цар, е в ръцете на Бога. Там, където се изчерпват човешките възможности, се открива безкрайният простор на Божието могъщество. Случилото се със Симон става понякога и със самите нас, но ние не се замисляме над това.
Всеки в даден момент от живота си изпада в безизходно положение, когато не помагат нито знания, нито житейски опит, нито богатство. Тогава човек губи вяра във всичко и във всички, дори понякога и в Бога, което е опасен грях. В такива критични ситуации нещата често сякаш се подреждат от само себе си, но това не става без Божията намеса.
Разбира се, никой не бива да очаква всеки ден чудеса от Бога и скръстил ръце да чака Той да му нареди живота. Човек е длъжен да напряга силите си и да се стреми да се справя със заобикалящите го проблеми, но никога не бива да забравя, че той кове съдбата си, а Бог поставя наковалнята. Докато ние държим чука, Промислителната Божия десница направлява нашите удари. Случилото се със св. ап. Петър е жив пример за това. Рибата през цялото време е била в Генисеретското езеро, но Господ насочва рибаря къде да хвърли мрежата си, за да я улови. Разговор с иконом Николай Нешков, председател на старинния храм "Св. Николай Чудотворец" в София.
Християнска поезия
Стихотворението "Аз вярвам" от Христо Борина, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg