Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международният кино-литературен фестивал "Синелибри" за десети път

Снимка: @CineLibri

Десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри" обхваща 67 заглавия с десет международни и над петдесет национални премиери, 45 специални събития, галавечери на 11 страни, ретроспекции, чествания, кино-литературни срещи и специализирани дискусии.

Тази година мотото на форума е "Поезия безкрай". То е насочено и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски. Визията на фестивала – криле във фигура ма сърце са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс "Криле на желанието". Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е поетичното, метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на илюзии, заменени с други. Днес по-често се говори за оръжия, отколкото за поезия, се отбелязва и 100-годишният юбилей на Труман Капоти, който твърди, че "когато оръдията замлъкнат, музите се чуват".

Новият филм на Паоло Сорентино, един от корифеите на съвременното италианско кино, ще ознаменува началото на "Синелибри". Италианско-френската продукция "Партенопа" представлява пленителна неаполитанска драма – изящен трактат за магията на кинематографията. "Партенопа" е седмият поред проект на Сорентино, номиниран за "Златна палма". Режисьорът е създал хипнотичен филм с носталгична атмосфера – опияняващ размисъл за неумолимия ход на времето, за безсмислените флиртове и любовните блянове, за начина, по който виждаме хората и местата, и за тяхната непостижима същност. Главната роля е поверена на прелестната дебютантка Челесте Дала Порта. Партнират ѝ Гари Олдман, Стефания Сандрели, Луиза Раниери, Изабела Ферари, Силвио Орландо и др.

"Съседната стая" на Педро Алмодовар ще закрие "Синелибри". Филмът спечели наградата "Златен лъв" във Венеция преди две седмици. Испанско-американската камерна драма е изключително поетична и просветляваща история за смисъла на живота и смъртта, за стойността на приятелството и емпатията в критични моменти. Главните роли  са поверени на две възхитителни актриси – Тилда Суинтън и Джулиан Мур.

11-те заглавия от конкурса за пълнометражен игрален филм по книга са обособени в секцията "Сонетен венец". Открояват се "Добър ден, тъга" на режисьорката Дърга Чу-Боуз, адаптация по романа на Франсоаз Саган, Клои Севини си партнира с Клаес Бенг и с изгряващата звезда Лили Макинърни. С номинация за "Златна палма" у нас пристига и биографичната драма "Лимонов", вдъхновена от едноименната книга на Еманюел Карер. Режисьорът Кирил Серебренников поема риск, като се наема да разкаже историята на Едуард Лимонов За наградата ще се състезава и адаптацията на романа на Михаил Булгаков "Майстора и Маргарита", разбунила духовете още преди да тръгне по кината.

Председател на журито ще бъде актрисата Мария Бакалова, която заменя Гийом Кане. В него влизат романистът, драматург, поет, публицист и актьор Даниел Келман, писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и актьорът Игнасио Серикио.

Юлия Владимирова от организаторите говори и почетните гости на фестивала, Сред тях се нареждат шотландският писател Ървин Уелш, един от най-изявените италиански кинотворци през последните години Даниеле Лукети, авторът на филма "Избери Ървин" – Иън Джефрис, нидерландският режисьор Миша Пекел и писателката от български произход Капка Касабова.

Владимирова коментира първия форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books), както и паралелната програма на фестивала.

Още за Международния кино-литературен фестивал "Синелибри" от разговора на Велин Манов с Юлия Владимирова в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50