На 25 септември ще се състои поредното издание на Европейската нощ на литературата. За читателските гнезда в столицата и акцентите в програмата в "Нашият ден" разговаряме с Тодора Радева, директор на фондация "Прочети София", тазгодишния организатор на Европейската Нощ на литературата.
Инициативата за Европейската нощ на литературата е на чешките културни институти в целия свят, като събитието се провежда всяка година едновременно в различни градове из Европа.
Така наречените "читателски гнезда" традиционно представляват нестандартни локации, в които известни личности – автори, преводачи, актьори или журналисти – четат откъси от съвременни европейски произведения. Посолствата на съответните страни решават коя книга представя днешната им национална литература, уточнява Радева.
Нощ на литературата ще се проведе в почти всички големи областни градове из страната, както и в село Чавдар, известно със своя активен културен живот. Локациите в София ще бъдат 19 на брой, разположени между Националната библиотека и Столичната библиотека. Сред читателските гнезда са Софийския университет, Студентския дом, сградата на БАН, Природонаучният музей, бар "Петък", One Gallery и т.н.
На сайта "Нощ на литературата" програмата за цялата страна е систематизирана и всеки може да изготви свой собствен маршрут, заявява Радева.
Организаторът акцентира върху читателското гнездо, насочено към тийнейджърска аудитория. По думите на Радева всяка година в събитието се включват млади хора, което означава, че подходящите формати могат да привличат този тип читатели.
Радева изброява някои от имената, които ще се включат в ролята на четци – Мария Силвестър, Александър Митрев, както и тримата писатели, Божидар Манов, немската авторка Дагмар Лойполд и македонският автор Троян Петровски.
Разговорът завършва с няколко литературни препоръки – чуйте в звуковия файл:
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg