Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Доц. Антоанета Гранберг
Снимка: Institutionen för språk och litteraturer

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция.

Доц. Гранберг е изследовател в областта на медиевистиката, председател на Асоциацията на шведските слависти, както и на Комитета на скандинавските слависти. Тя е и член на Международния комитет на славистите.

Обособяването на старобългарския език като самостоятелна специалност, по думите на доц. Гранберг, е плод както на нейните лични усилия, така и на волята на самия университет в Гьотеборг, където медиевистиката е приоритет.

Медиавистичният комитет в Гьотеборг обхваща като интерес и дейност много специалности – история, археология, филологии – като специалисти от всички дисциплини допринасят за изграждането на специалността „Старобългарски език“, заявява доц. Гранберг.

За първи път доц. Гранберг заминава за Швеция по проект, насочен към изследване на писменостите от ранното средновековие. Постепенно българската се утвърждава като участник в интердисциплинарни научни проекти, започва да преподава курсове по старобългарски в Гьотеборгския университет, след което постепенно изгражда самостоятелната дисциплина.

Изучаването на старобългарски бива насърчавано както от шведската държава, така и от университета и Лутеранската църква на Швеция, подчертава доц. Гранберг. Църквата поощрява обучението не само на свещениците, но и на други лица, които работят в нейната система и организация, за да могат те по-пряко да получат познания в областта на православното славянско средновековие, пояснява гостът.

Доц. Гранберг изтъква, че старобългарският е класически език на Средновековието в Европа и е част от общото културно наследство на Стария континент.

Компетентност в областта на класическия славянски православен език е нужна, тъй като Швеция притежава богата колекция от славянски старопечатни книги, внесени в страната като военна плячка или придобити като дипломатически дарове, по думите на доц. Гранберг.

Голяма научна дейност е насочена към възстановяване на колекциите в дигитален вариант, тъй като става дума за общоевропейско културно наследство.

Повече за студентите на доц. Гранберг, за старобългарския език в съвременния свят, за православната общност близо до Гьотеборг и научната дейност на университета – чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20