Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерни времена

Проф. Владимир Пилософ
Снимка: Кирил Чобанов

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането" на болести, считани за изчезнали, влиянието на енергийните напитки и стимулантите, на цигарите, алкохола, социалните мрежи, на обездвижването и метаболитния синдром върху младия организъм.

Голямата болка на педиатъра, който от 1970 година е в тази система, са изгубените ценности във времето: липсата на комплексна грижа и национална детска болница, заличаването на училищното здравеопазване, повърхностните профилактични програми, вредните навици, към които съвремието предразполага.

Началото на съботното издание "За здравето" беше белязано от един емоционален разказ на нашия гост. Бащата на проф. Владимир Пилософ е работил в Радиото – като преводач и говорител в емисиите на френски език, и в детството си бъдещият педиатър често е прекрачвал този праг. А майка му, Тамара Пилософ, е създател на първата клиника по ревматология в България и с право я наричат "пионер на тази специалност".

В минутите на редактора отбелязахме специфичните особености на някои редки болести. В деня за борба с болестта на Алцхаймер обаче отгърнахме друга страница – нарколепсията, за която говорихме с Адриана Андреева. Майката на страдащото от това рядко заболяване момиче разказа пред Кирил Чобанов и пред цялата аудитория за симптомите, проявленията и диагностицирането на болестта, както и за специфичните грижи, които трябва да бъдат полагани за болния.


Проф. Пилософ също коментира темата и в края на срещата ни отправи пожелания и препоръки за здравето на подрастващите, които би трябвало да ползват , но и да контролират съблазните на съвременния начин на живот.

Предаването бе изпъстрено и с различни новини, покани за събития и безплатни прегледи по различни поводи.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05