Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерни времена

Проф. Владимир Пилософ
Снимка: Кирил Чобанов

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането" на болести, считани за изчезнали, влиянието на енергийните напитки и стимулантите, на цигарите, алкохола, социалните мрежи, на обездвижването и метаболитния синдром върху младия организъм.

Голямата болка на педиатъра, който от 1970 година е в тази система, са изгубените ценности във времето: липсата на комплексна грижа и национална детска болница, заличаването на училищното здравеопазване, повърхностните профилактични програми, вредните навици, към които съвремието предразполага.

Началото на съботното издание "За здравето" беше белязано от един емоционален разказ на нашия гост. Бащата на проф. Владимир Пилософ е работил в Радиото – като преводач и говорител в емисиите на френски език, и в детството си бъдещият педиатър често е прекрачвал този праг. А майка му, Тамара Пилософ, е създател на първата клиника по ревматология в България и с право я наричат "пионер на тази специалност".

В минутите на редактора отбелязахме специфичните особености на някои редки болести. В деня за борба с болестта на Алцхаймер обаче отгърнахме друга страница – нарколепсията, за която говорихме с Адриана Андреева. Майката на страдащото от това рядко заболяване момиче разказа пред Кирил Чобанов и пред цялата аудитория за симптомите, проявленията и диагностицирането на болестта, както и за специфичните грижи, които трябва да бъдат полагани за болния.


Проф. Пилософ също коментира темата и в края на срещата ни отправи пожелания и препоръки за здравето на подрастващите, които би трябвало да ползват , но и да контролират съблазните на съвременния начин на живот.

Предаването бе изпъстрено и с различни новини, покани за събития и безплатни прегледи по различни поводи.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31