Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Снимка: @GoldenRoseFestival

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година.

Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на Димитър Кутманов и "Шоколад" на Орлин Милчев, а по отношение на копродукциите – работата на творци продуценти като Катя Тричкова и Веселка Кирякова.

"Гражданинът светец" и "Триумф" са пример както за успешни проекти в сътрудничество между България и чужбина, така и за поредна година подчертават майсторството на българските оператори. В случая става дума за работата на Крум Родригес, който получи номинация от Американското дружество на кинооператорите за грузинско-българската продукция "Гражданинът светец". Единият е черно-бяла история, другият – цветен и тъмен, но и двата са обединени от абсурда и носят силни внушения.

Според кинокритиците Геновева Димитрова и Людмила Дякова "Триумф" до момента е най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо Петър Вълчанов и Кристина Грозева. Екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, но успява да разсмее зрителя и радва с отличния си актьорски състав.

Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава.

Възход в режисьорското му развитие критиката открива и в Ники Илиев, който с филма си "Без крила" разказва действителната история на параолимпиеца ни Михаил Христов. Тема почти незастъпена в световното кино, един от малкото български филми на спортна темата с много добра игра от страна на дебютантите в киното Наум Шопов и Иван Иванов.

С думи за филмите "Отдалечаване" и "Преди да забравя" можете да чуете още от Геновева Димитрова и Людмила Дякова от гилдия "Критика" на Съюза на българските филмови дейци в звуковия файл. Това обаче, което най-силно ги вълнува, е киноматографията. Начинът, по който творците изграждат киносредата, и личното им усещане за кино.

Ще чуете също, че две книги за и от Иван Черкелов бяха представени в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Едната представя осем сценария на режисьора, а другата – спомени, рецензии и есета за него. Те са важни четива заради съдържанието им и усещането, което дават за филмите на Черкелов и епохата, в която той работи. На 26 септември пък ще бъде излъчен филмът му "Парчета любов".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07