Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Фолклорни балади“, или за истинската душа на фолклора

| обновено на 25.09.24 в 09:30

Днес, 25 септември, по случай празника на град Добрич, известният акордеонист Калоян Куманов ще представи своя нов музикален проект "Фолклорни балади". В концерта ще участват и трима други български артисти. Родом от Добрич, но живеещ в Пловдив, Куманов изнася концерти в различни градове на България и съчетава традиционния български фолклор с модерни авторски композиции.

Проектът "Фолклорни балади" включва автентични произведения от българския фолклор, но също така предлага и новаторски авторски пиеси. Куманов описва своето виждане за проекта, като израз на лиричната и мистична страна на фолклора, която е далеч от по-агресивното му представяне в някои съвременни формации. Той споделя, че не харесва подобни интерпретации и затова е създал този проект, който отразява неговото по-меко и поетично разбиране на народната музика.

Калоян Куманов разказва за своя дълъг музикален път, който започва в Добрич, където завършва музикалната паралелка. След това се премества в Пловдив, където завършва музикална педагогика в Академията, а по-късно заминава за Барселона, където завършва университета и преподава в каталунската консерватория. В Барселона е бил солист на двата централни акордеонни оркестъра – един към консерваторията и другият към града. След успешна кариера в чужбина, той се завръща в България и започва да работи по свои проекти, включително "Фолклорни балади".

Проектът е резултат от дългогодишно сътрудничество с проф. Владо Владимиров, с когото се сработва музикално през 2019 година, когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Именно тогава двамата музиканти участват в международен фестивал в Алжир, където започват развитието на "Фолклорни балади". Проектът съчетава традиционното с новаторското и носи вдъхновение от музикалните традиции на България, представени по модерен и поетичен начин.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35