Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от XVI Национален конгрес по педиатрия

Проф. д-р Иван Литвиненко
Снимка: БПА

По инициатива на Българската педиатрична асоциация се проведе XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. 650 участници, 55 партньори, 148 доклада, 62 постера – какво стои зад тези цифри и какви бяха акцентите в събитието разказва проф. д-р Иван Литвиненко, председател на УС на Българската педиатрична асоциация.

Проф. д-р Литвиненко откроява сред научните доклади, представени на конгреса, участието проф. Албена Йорданова, специалист в сферата на биохимията и генетиката с международен опит, която е изнесла лекция на тема "Молекулярната биология на различни редки заболявания".

Освен научни доклади в различни направления Националният конгрес е разгледал и редица актуални казуси, свързани с дейността на педиатричната общност у нас. Сред акцентите е бил въпросът за спешната медицинска помощ за малките пациенти – включително тази по въздух, разказва проф. д-р Литвиненко.

Представител на МЗ, с което Българската педиатрична асоциация има полезно партньорство, е изнесъл доклад за имунопрофилактиката и ваксинацията при деца с подлежащи хронични заболявания.

Разгледани са и иновативни методи за лечение в ранната възраст.

Поставените по време на Националния конгрес цели са разнопосочни, заявява проф. д-р Литвиненко. Една от посоките, в които педиатричната общност ще надгражда постиженията си, е партньорството с международните педиатрични организации, както и с организации, опериращи на местно ниво, като УНИЦЕФ, Националната мрежа за децата и различни НПО-та в сектора.

Неотменна част от дейността на Българската педиатрична асоциация е проектът за изграждане на Национална педиатрична болница, подчертава проф. д-р Литвиненко.

Ваксините са друга изключително важна тема, изтъква гостът и споделя, че п овреме на Конгреса е имало интересни разисквания относно ваксинопрофилактиката и нейния обхват.

Не на последно място проф. д-р Литвиненко поставя акцент върху грижата за младите педиатри и инициативите, целящи привличане на студенти към този профил.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05