"Девизът на "Новая газета" беше: буквите ни са същите, но думите – други.
Колко тежи словото?
(понякога колкото целия живот)
Може ли словото да противостои на въоръжената тирания?
(не)
Може ли словото да спре войната?
(не)"
С тези тежки и страшни думи завършва книгата си с литературни репортажи "Моята (любима) страна" руската журналистка Елена Костюченко. Тя напуска Русия завинаги в 2022 г.след няколко репортерски пътувания до Украйна и след като в началото на последното получава дискретно предупреждение, че чеченските части на руските контролно-пропускателни пунктове имат заповед да я убият.
Всъщност Костюченко е и сред първите руски репортери, които пишат за присъствието на руски войски в Източна Украйна, когато там започва война през 2014 г. Пише и за екологичните проблеми в Далечния север, дискриминацията на различните, живота в дълбоката провинция, интернатите, всемогъщата олигархия, бедността и тоталната несигурност, в която израства поколението ѝ.
Пише от личен опит – живее за малко в интернат за психично болни, взима тайно проби от тундрата заедно с активисти на Green Peace, влиза в запустели строежи, за да ги види през очите на оцеляващите в тях ничии тийнейджъри...
Чуйте как Красимир Лозанов представя "Моята (любима) страна".
Снимки – личен архив и ИК Жанет 45
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg