В сборника "Пътят на любовта" няма нито един слаб разказ и това съвсем не е преувеличено твърдение. Единайсетте изключителни истории, събрани тук, са представителни за творчеството на Алис Мънро, като много ясно и нагледно подчертават едно от най-ценните ѝ качества – да показва, вместо да казва. С непрекъснато прескачане във времето, редуване на гледните точки, загатване отвъд очевидността и съшиване на смислите тези текстове подпечатват запазената марка на авторката и заслуженото ѝ място сред най-големите майстори в жанра.
С шедьоври като "Майлс Сити, Монтана", "Молитвен кръг" и "Лошо семе" Нобеловата лауреатка Мънро ни повежда на дълго литературно пътешествие, в което често трябва да поспрем, за да оставим ледената тръпка да отмине. Но отвъд терзанията и болката, които съпреживяваме с героите ѝ, отвъд обичта и измяната, страстта и отчуждението, младостта и старостта, оставаме в захлас от пронизващата истина, че тези герои сякаш сме самите ние.
"Алис Мънро несъмнено заслужава широко признание като един от изтънчените майстори на късия разказ… Нейните картини на взаимоотношения и на любов притежават едновременно болката и непосредствеността на живота и чистото, мощно излъчване на изкуството" – пише "Ню Йорк Таймс".
"Пред прозата на Мънро мнозина от съвременните писатели изглеждат като непохватни чираци" – допълва "Ивнинг Стандарт".
"В обхвата и дълбочината си разказите на Алис Мънро са почти романи… завършени, комплексни, блестящо структурирани…" – отбелязва "Дейли Телеграф".
Алис Мънро (1931 – 2024) е канадска писателка, родена в Уингам, щата Онтарио. Творяща изключително в жанра на кратката проза, тя е сред най-знаковите гласове на съвременната литература. Мънро е авторка на сборници с разкази, всеки от които е посрещан с внимание и възхищение от критиката и читателите.
Публикувана през 1986 г., "Пътят на любовта" и до днес се приема за една от най-ярките ѝ и популярни книги. Мънро е носителка на престижни литературни отличия, които я съпътстват още от първия ѝ сборник.
През 2013 г. тя е удостоена с Нобеловата награда за литература за това, че е истински "майстор на съвременния разказ". Лауреат е на Международния "Букър" за 2009 г., както и на наградата ПЕН за 1997 г. – заради "изключителност в жанра на късата проза".
Василена Мирчева е преводач на "Пътят на любовта" от Алис Мънро. Димитрина Кюркчиева я покани в студиото на “Артефир”.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки – ЕПА/БГНЕС и изд. Кръг
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg