Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата предлага разнообразни инициативи, насочени към популяризиране на науката, съобщиха от екипа на фондацията.

Сред събитията са срещи с "Млади посланици на науката" в София, "Пътуващ фестивал" във Видин и Монтана, както и ученически клуб "Млад учен" в Бургас. Финалът на септемврийските събития ще бъде на 29 септември с конкурса "Наука в три минути", който ще се проведе в Централни хали. Там десет от звездите на престижния конкурс FameLab ще демонстрират уменията си да представят научни теми по увлекателен и достъпен начин в рамките на три минути. Сред финалистите от предишни издания на конкурса са специалисти като астрофизик, лекар, химик, генетик, инженери по геодезия, хранителни технологии и хидроинженери (ВиК), ветеринарен лекар и молекулярен биолог. Участието в събитието е с предварителна резервация.

В рубриката "Минутите на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представена една от участничките в конкурса – д-р Ивайла Сопотенска, инженер по хранителна технология и експерт по храните. Тя сподели своето вълнение и очаквания относно предстоящото събитие, отбелязвайки:

"За мен събитието е много вълнуващо, тъй като ще имам възможност да се срещна с някои от любимите ми колеги, които са и най-добрите комуникатори на науката в България. Смятам, че FameLab и нашето представяне ще бъде идеална концентрация на знания от различни области, защото всички участници са експерти в много разнообразни сфери на науката."

Тази уникална инициатива има за цел да покаже, че науката може да бъде не само достъпна, но и вълнуваща за широката публика, като участниците демонстрират как сложни научни теми могат да бъдат разказани по разбираем и ангажиращ начин.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15