Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разтърсващата "Операция САБЯ" на "Златна роза" 2024

4
Снимка: zlatnaroza.bg

Сръбско-българският сериал "Операция САБЯ", който имаше световна премиера на CanneSeries 2024 и получи наградата за най-добър актьорски състав, се срещна за първи път с българската публика на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна.

Историята, която се очаква догодина да тръгне в ефира на bTV, следва вече утвърдения световен тренд, който познаваме от феномена "Чернобил" например, а именно – стъпва на действителни събития.

Той ни движи във времето, като началната точка е 2003 година, когато сръбският премиер Зоран Джинджич е убит в Белград. Страната потъва в хаос и правителството обявява извънредно положение. Изградена майсторски от двамата млади и находчиви сръбски режисьори Горан Станкович и Владимир Тагич, историята е колкото реална, толкова и художествена.

За тази повратна точка в новата сръбска история в "Какво се случва" по програма "Христо Ботев" на БНР разказа продуцентката на "Операция САБЯ" от българска страна Мартичка Божилова. По нейни думи режисьорите дори са били готови да се преместят в друга страна и да творят там, ако усетят натиск върху себе си и работата си. Сериалът е финансиран основно от сръбската национала телевизия и тя разполагат с всички права върху разпространението му. Макар и той вече да е договорен с телевизии и стрийминг платформи по цял свят, както и да е селектиран на множество чуждестранни фестивали, Божилова се надява, че няма да бъде цензуриран в последния момент и тъкмо с това да се прочуе.

"Операция САБЯ" притежава немалко качества от кинематографична гледна точка: добра история, разказана през погледа на една журналистика, екип от двама полицейски инспектори и млад престъпник, операторски поглед, ритъм и много добър монтаж, който спомага за динамиката и напрежението. Той е отличен представител на жанра политическа драма, базирана на реални факти.

Дали близостта със събитията в историята, разказана в първите два излъчени епизода на сериала, така силно грабна публиката на "Златна роза" и защо е толкова важно, че винаги има надежда – говори Мартичка Божилова в звуковия файл.

В него можете да чуете още за "Работническата класа отива в ада" и новото издание на Sofia DocuMental, което започва на 28 септември и също като "Операция САБЯ" ще ни изкара от балона.

Снимки: "Златна роза"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07