Вниманието ни е насочено към една иновативна доброволческа акция в Сливен, наречена "Донеси платка". Идеята на инициативата е да се събират платки от разглобени или цели електрически уреди, които след това биват разглобявани от организаторите с помощта на доброволци. Различните компоненти се изпращат на правилните места за рециклиране. Основателят на сдружението "Юнайтед фючър", Красимир Дончев, сподели повече за акцията в ефира на предаването "Нашият ден".
"Идеята на акцията е хората да носят платки от стари, неработещи или изгорели електрически уреди, а ние да ги разглобяваме и да ги изпращаме на правилните за рециклиране места. Могат да бъдат предавани всякакви електрически уреди - от електронни устройства до автомобилни модули", обяснява Красимир Дончев.
Той подчертава, че организаторите се надяват чрез тази акция да генерират символични приходи, които ще бъдат насочени към добри каузи, като ремонт на детски площадки.
Акцията има своето начало като инициатива за събиране на пластмасови бутилки, под името "Донеси бутилка". "Организираме тази инициатива от 2020 г. и създадохме импровизирани пунктове за разделно събиране на пластмаса. Гражданите могат да ни носят пластмасови отпадъци, които сортираме и след това предаваме за рециклиране. Събираме тези отпадъци на регулярни интервали – приблизително веднъж месечно", споделя Дончев.
Той разказва, че с течение на времето инициативата е претърпяла няколко промени. През 2022 г. те кандидатстват по проект, който им дава възможност да разширят дейността си. "Изградихме три големи метални фигури с атрактивни форми на животни - вълк, мечка и динозавър, които са поставени на обществени места в града. Така хората могат да пускат пластмасата си по всяко време, без да се налага да задържат големи количества между акциите."
Красимир Дончев допълва, че през годините са успели да съберат над 6 тона пластмаса и дори са организирали награди за тези, които са донесли най-много отпадъци. "Успяхме да изградим активисти, които не само събират вкъщи, но също така мобилизират и своите роднини."
Сега сдружението иска да се фокусира върху електронните отпадъци. Според Дончев, хората, които се включват в техните акции, са от всякакви възрасти и социални групи, създавайки една своеобразна общност. "Най-вероятно следващият град, в който ще стартираме инициативата, е Ямбол", добавя той.
Акцията "Донеси платка" е пример за това как една доброволческа инициатива може не само да насърчи рециклирането, но и да обедини хората около обща цел за по-чиста околна среда. Желаещите да се включат могат да намерят повече информация във фейсбук групата "Здравей, Сливен!".
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg