Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова мисия за старата техника: Включете се в "Донеси платка"

| обновено на 27.09.24 в 10:02
Снимка: facebook/events

Вниманието ни е насочено към една иновативна доброволческа акция в Сливен, наречена "Донеси платка". Идеята на инициативата е да се събират платки от разглобени или цели електрически уреди, които след това биват разглобявани от организаторите с помощта на доброволци. Различните компоненти се изпращат на правилните места за рециклиране. Основателят на сдружението "Юнайтед фючър", Красимир Дончев, сподели повече за акцията в ефира на предаването "Нашият ден".

"Идеята на акцията е хората да носят платки от стари, неработещи или изгорели електрически уреди, а ние да ги разглобяваме и да ги изпращаме на правилните за рециклиране места. Могат да бъдат предавани всякакви електрически уреди - от електронни устройства до автомобилни модули", обяснява Красимир Дончев.

Той подчертава, че организаторите се надяват чрез тази акция да генерират символични приходи, които ще бъдат насочени към добри каузи, като ремонт на детски площадки.

Акцията има своето начало като инициатива за събиране на пластмасови бутилки, под името "Донеси бутилка". "Организираме тази инициатива от 2020 г. и създадохме импровизирани пунктове за разделно събиране на пластмаса. Гражданите могат да ни носят пластмасови отпадъци, които сортираме и след това предаваме за рециклиране. Събираме тези отпадъци на регулярни интервали – приблизително веднъж месечно", споделя Дончев.

Той разказва, че с течение на времето инициативата е претърпяла няколко промени. През 2022 г. те кандидатстват по проект, който им дава възможност да разширят дейността си. "Изградихме три големи метални фигури с атрактивни форми на животни - вълк, мечка и динозавър, които са поставени на обществени места в града. Така хората могат да пускат пластмасата си по всяко време, без да се налага да задържат големи количества между акциите."

Красимир Дончев допълва, че през годините са успели да съберат над 6 тона пластмаса и дори са организирали награди за тези, които са донесли най-много отпадъци. "Успяхме да изградим активисти, които не само събират вкъщи, но също така мобилизират и своите роднини."

Сега сдружението иска да се фокусира върху електронните отпадъци. Според Дончев, хората, които се включват в техните акции, са от всякакви възрасти и социални групи, създавайки една своеобразна общност. "Най-вероятно следващият град, в който ще стартираме инициативата, е Ямбол", добавя той.

Акцията "Донеси платка" е пример за това как една доброволческа инициатива може не само да насърчи рециклирането, но и да обедини хората около обща цел за по-чиста околна среда. Желаещите да се включат могат да намерят повече информация във фейсбук групата "Здравей, Сливен!".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35