Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България в топ 10 по детско затлъстяване: Как да променим статистиката?

Часовете по физическо възпитание: Достатъчни ли са за децата ни?

| обновено на 27.09.24 в 10:55
Марияна Дойкова
Снимка: Личен архив

На днешния 27 септември отбелязваме Европейския ден на спорта в училище, а темата за физическата активност на подрастващите придобива все по-голяма важност в светлината на тревожни статистики. По данни на Световната здравна организация, 32% от децата между 5 и 15 години в България са със затлъстяване, което поставя страната ни сред десетте водещи държави по повишено ниво на наднормено тегло и затлъстяване. Основните причини за това са неправилните хранителни навици и обездвижването.

Какво е значението на физическото натоварване за децата и достатъчни ли са часовете по физическо възпитание в училище? На тези въпроси отговаря в ефира на “Нашият ден” Марияна Дойкова, учител по физическо възпитание и спорт в 125 СУ "Боян Пенев" в София.

"Спортът в училище е от много голямо значение", споделя тя. "Той допринася за правилното развитие на опорно-двигателния апарат при децата. Много от тях имат проблеми с гръбнака, а спортът помага това да не се случва." Според Дойкова, часовете по физическо възпитание в училище не са достатъчни: "40 минути не стигат. Ако часовете можеха да бъдат около час или поне два пъти седмично по два часа, децата биха имали повече възможност да спортуват активно. Ще имаме време за тяхната подготовка, загрявка и добри подготвителни упражнения."

Тя също така подчертава значението на връзката между психическото и физическото състояние на учениците: "Не може човек, който не се чувства добре физически, да е здрав психически.“ Дойкова смята, че извънучилищните спортни активности също са от изключителна важност, особено в контекста на остарелите бази и липсата на необходимите уреди и пособия в много училища: „Здрав дух в здраво тяло – за да бъдем добри в математиката, трябва да спортуваме."

Тя добавя още, че нивото на двигателната култура сред децата е ниско и че програмата за физическо възпитание трябва да бъде преразгледана, за да се подобрят условията. "Призовавам родителите и обществото да разберат, че спортът е съществена част от развитието на децата. Не можем да подценяваме неговото значение."

Чуйте разговора в зувковия файл.

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12