Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България.

Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове, гайтани, килими и др. Постепенно градът се замогва, производството се модернизира. Известният сливналия Добри Желязков – Фабрикаджията управлява държавна сукнена фабрика, която снабдява имперската армия. След Освобождението градът продължава да развива и модернизира текстилната индустрия.


През 1883 г. се открива първото професионално текстилно училище, в което се обучават ученици в две специалности – тъкачество и вапцарство (бояджийство). През годините училището се разширява, откриват се нови специалности. През 1906 г. се построява нова сграда, която по-късно също се оказва недостатъчна. Днес в нея се намира Националният музей на текстилната индустрия, филиал на Националния политехнически музей.

Разликите между обстоятелствата и условията за професионалното образование дори не преди сто години, а преди няколко десетилетия и днес са огромни. Демографската криза засяга всички, в много от професионалните училища попадат деца от уязвими групи без особена мотивация за развитие в професията и с голям процент напускащи след Х клас или още преди това. Въпреки подготовката, която получават, и глада за квалифицирани кадри, немалка част от завършващите се насочват към нискоквалифицирана работа, нерядко и в "сивия" сектор. С подобни проблеми се сблъсква и Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков".


Екипът от преподаватели, част от които възпитаници на училището, е силно мотивиран да търси начини да изпълнява мисията си в условията на днешния ден.

За "своето" училище с любов говорят инж. Иван Господинов, преподавател от 30 години, самият той възпитаник на училището, зам.-директорката Мария Иванова, инж. Таньо Христов, бивш ученик, от няколко години избрал преподавателското поприще и Ангел Колев, в момента ученик.

С интересни факти за историята на текстилната индустрия и професионалното училище в разказа се включва Тони Димитрова, завеждаща Националният музей на текстилната индустрия, филиал на Националния политехнически музей.

Защо Сливен става център на текстилната индустрия още преди Освобождението обяснява д-р Петър Добрев, гл.ас. в Историческия факултет на Софийския университет.

Записите от предаването чуйте в звуковия файл

Снимки: ПГТО "Добри Желязков", Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20