Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лабиринтите на полуистината в изложбата Fake (f)or Real

Снимка: Европейска комисия – България

Лабиринтите на фалшификациите и полуистините от вчера и днес ще преброди всеки посетител на пътуващата изложба Fake (f)or Real на Дома на европейската история в Брюксел, която гостува на Националния етнографски музей до 20 октомври.

За човечеството, което във всяка епоха е било мамено, и за мащабния разказ в изложбата в "Terra Култура" разговаряме с куратора Мария Боянова.

Боянова изтъква, че екипът на музея е преминал през специално обучение, за да може да посрещне посетителите на изложбата и да ги преведе през нейните тематични и исторически лабиринти.

Fake (f)or Real е наднационална експозиция, която съдържа примери от цяла Европа. Важно е зрителят да съумее да вникне в детайлите и да се запознае фактологично с представената информация. По думите на Боянова изложбата задава деликатни въпроси и напипва болни места, а някои от инсталациите и разказите предизвикват сериозни емоционални реакции и дискусии. Всичко е представено по начин, по който зрителите да не се чувстват притиснати да формират определено мнение, подчертава Боянова.

Кураторът уточнява структурата на изложбата, която се състои от шест глави, проследяващи историята на фалшификациите с примери от Античността, Средновековието, Просвещението, века на национализма (XIX в.), Втората световна война и ерата на постистините – времето, в което живеем.

Боянова запознава слушателите с някои от любопитните примери, показани в изложбата. Джордж Псалманазар е английски мореплавател от XVIII, който издава книга за о. Формоза (днешен Тайван), в която твърди, че е първият формозец, дошъл в Европа, за да представи своята култура. Псалманазар измисля невероятни истории за бита и вярванията на формозците и книгата му се превръща в сензация, като в преведена на френски, немски и нидерландски. Чак посмъртно Псалманазар публикува мемоари, в които си признава за своето "срамно шарлатанство", разказва Боянова.

Друг акцент в изложбата е белгийската треска по НЛО в периода 1979 година до 1990 година, която стартира след снимка на триъгълно светещо тяло в небето. Следва поредица от подобни "свидетелства". Години по-късно става ясно, че първата снимка е фалшификат.  

Епохата на постистината е представена чрез интерактивни инсталации, които разкриват как работи алгоритъмът в социалните мрежи и доколко сме податливи на фалшиви новини в забързаното си ежедневие.

Боянова изразява надежда, че бъдещите поколения няма да ни съдят твърде строго. Изложбата показва колко е лесно от гледна точка на съвременното ни познание да се присмеем на цивилизацията, която ни е предшествала.

"Фалшификатите съществуват, откакто го има човека. Важно е да не се присмиваме на предходните глави от историята, защото и до ден днешен хората се заблуждават.", казва Боянова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10

Тийнейджърът в мен: Димитър Рачков

Вълнуваме се да сме в студиото заедно с един от най-популярните хора в страната – Димитър Рачков . В навечерието на рождената дата на Димитър Еленов Рачков си спомня за своя първи учител по актьорско майсторство. Всъщност в школата на Еленов той попада, мислейки, че се записва на народни танци. Менторът му успява да го запали по актьорската..

публикувано на 12.02.25 в 08:47

"СинЕфония" – класическо нямо кино и жива музика в Дома на киното

На 23 февруари в Дома на киното ще има киноконцерт, като част от проект "СинЕфония", създаден от Еви Карагеоргу. Публиката ще има възможност да се потопи в света на вечната комедия на Чарли Чаплин, Бъстър Кийтън и Макс Линдер. Специалната прожекция ще бъде съпроводена от изпълнение на живо от квинтет с оригинален музикален съпровод – композиции,..

публикувано на 12.02.25 в 08:45