Постановъчен костюмен филм, който не сме гледали от години в българското кино – така критиците определиха филма "Сватба" на Магдалена Ралчева. Той получи наградата на гилдия "Критика" към СБФД на 42-рата "Златна роза" заради достоверността си и изисканата си стилистика.
Филмът е екранизация на едноименната творба на Николай Хайтов от сборника му "Диви разкази". Той успява да осъществи контакт между архаичните си персонажи и съвременния млад човек и с лекота посочва морално-нравствените значения, втъкани от автора. Те са преплетени успешно с естетическите внушения, които отправя режисьорката към зрителите.
Освен че показва отношението на съвременните ни киноматографисти към литературната ни класика, "Сватба" пресъздава и съдбата на родопчанина. Филмът се обръща към съкровената същност на индивида и говори за чест, дълг, истинност и достойнство. Но най-вече за любов и свобода.
В днешно време, когато липсва стабилен морален императив, се чувства нуждата от такъв филм, в който да е налице силно изградена ценностна система в екранния разказ. Бавното, мъртво течение на времето в него работи за това усещане. То изгражда силата на духа, с която изкупваме греховете си.
В тази посока върви и разговорът с режисьорката на филма "Сватба" Магдалена Ралчева.
"Сватба" е от добрите сватби в българското кино, според кинокритика проф. Божидар Манов. А за сватба са нужни двама, в случая това са актьорите Ралица Стоянова и Радослав Владимиров, които влизат в ролите на Хате и Мето.
В звуковия файл те говорят за единственото, което човек може да научи в този живот, а именно – как да си носи греха. Защото да следващ сърцето си е важно, но когато не промениш начина, по който го следваш – това води до същите последствия.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg