Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им към придобиване на нови знания и развивания на умения. Целта – да се представят образователните възможности, които предлага УАСГ в различни научни области, да се покаже академичното ежедневие, а от там и да се насърчи професионалното ориентиране на децата. 

"По достъпен, увлекателен и интерактивен начин в рамките на една работна седмица, преподаватели и лаборанти от различни научни сфери представиха своите професии на децата, като за всеки от петте дни се представи по един факултет. В понеделник – чрез много архитектурни работилници те се запознаха с различни архитектурни сгради, вторник – геодезия, тази малко позната наука, сряда – строителното инженерство, четвъртък – за транспортното строителство и за това как работят парите, а в петък – невръстните студенти направиха своите открития за питейната вода, нейното съдържание и движение и научиха много факти за земетресенията. 

Бъдещите студенти получиха отговори на въпроси като: Как се проектира всичко около нас, за да стои здраво? Какво се случва при земетресение? Могат ли да се направят дигитални облаци? Може ли да се скъса стоманена пръчка и как се чупи бетон? И още много любопитни, но важни въпроси", разказва Силвия Лакова. Невръстните студенти са имали възможност да се озоват и в позицията на ректор, макар и за един ден. По този повод за тях ръководството на университета изработи специална заповед, написана в шеговит вариант, която те имаха възможност да подпишат. Автор на тази заповед, написана и в стихотворна форма, е Людмила Грибнева.

По време на Детския университет момичетата и момчетата се запознаха и с историята на Европейския съюз, европейските ценности и програма "Еразъм", която подкрепя младите хора и тяхното обучение и развитие, а вечерта своите впечатления те описаха в специално направен за тях научен дневник, където записваха и най-интересната научена дума, и въпросът, който биха искали да зададат, разказа в ефира Силвия Лакова. 

"Децата са много любознателни, креативни и отворени към нови знания, те много бързо се ориентират и навлизат в непознатата и сложна научна материя", признава събеседничката. 

Този Детски факултет към Университета за архитектура, строителство и геодезия е реализиран от Центъра за международна дейност и мобилност към висшето училище и благодарение на ръководителя на центъра  доц. др. Цветелина Даскалова-Иванова, Людмила Грибнева и със съдействието на ректора на университета доц. д-р архитект Гичка Каменова- Кутова, с подкрепата на Erasmus Student Network UACEG.

Целия разговор между Ани Костова и Силвия Лакова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25