Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им към придобиване на нови знания и развивания на умения. Целта – да се представят образователните възможности, които предлага УАСГ в различни научни области, да се покаже академичното ежедневие, а от там и да се насърчи професионалното ориентиране на децата.
"По достъпен, увлекателен и интерактивен начин в рамките на една работна седмица, преподаватели и лаборанти от различни научни сфери представиха своите професии на децата, като за всеки от петте дни се представи по един факултет. В понеделник – чрез много архитектурни работилници те се запознаха с различни архитектурни сгради, вторник – геодезия, тази малко позната наука, сряда – строителното инженерство, четвъртък – за транспортното строителство и за това как работят парите, а в петък – невръстните студенти направиха своите открития за питейната вода, нейното съдържание и движение и научиха много факти за земетресенията.
Бъдещите студенти получиха отговори на въпроси като: Как се проектира всичко около нас, за да стои здраво? Какво се случва при земетресение? Могат ли да се направят дигитални облаци? Може ли да се скъса стоманена пръчка и как се чупи бетон? И още много любопитни, но важни въпроси", разказва Силвия Лакова. Невръстните студенти са имали възможност да се озоват и в позицията на ректор, макар и за един ден. По този повод за тях ръководството на университета изработи специална заповед, написана в шеговит вариант, която те имаха възможност да подпишат. Автор на тази заповед, написана и в стихотворна форма, е Людмила Грибнева.
По време на Детския университет момичетата и момчетата се запознаха и с историята на Европейския съюз, европейските ценности и програма "Еразъм", която подкрепя младите хора и тяхното обучение и развитие, а вечерта своите впечатления те описаха в специално направен за тях научен дневник, където записваха и най-интересната научена дума, и въпросът, който биха искали да зададат, разказа в ефира Силвия Лакова.
"Децата са много любознателни, креативни и отворени към нови знания, те много бързо се ориентират и навлизат в непознатата и сложна научна материя", признава събеседничката.
Този Детски факултет към Университета за архитектура, строителство и геодезия е реализиран от Центъра за международна дейност и мобилност към висшето училище и благодарение на ръководителя на центъра доц. др. Цветелина Даскалова-Иванова, Людмила Грибнева и със съдействието на ректора на университета доц. д-р архитект Гичка Каменова- Кутова, с подкрепата на Erasmus Student Network UACEG.
Целия разговор между Ани Костова и Силвия Лакова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg