Жителите на Своге и Божурище се обединяват срещу добива на злато. В "Нашият ден" чуваме гласовете на граждани и представители на местната власт, както и откъси от филма "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге". Събеседници в разговора са Екатерина Петрова, адвокат и управител на клона на сдружение "Ти решаваш" за Своге и Кристиан Петков от същото сдружение.
Гостуват още Любослав Сълев, дизайнер на софтуерни решения за бизнеса и крайните потребители, администратор на фейсбук групата "Не на златодобива до София", учредител и член на гражданско сдружение "Заедно за чиста природа" (в процес на регистрация), ангажиран с разяснителни кампании относно опасностите за здравето и природата при добив на полезни изкопаеми и Веселин Денев, мениджър в ИТ сектора, администратор на фейсбук групата "Не на златодобива до София", учредител и председател на гражданско сдружение "Заедно за чиста природа", ангажиран с разяснителни кампании относно опасностите при добив на полезни изкопаеми.
Местната власт в лицето на зам.-кметa на Своге Илия Богданов добавя своя глас към този на гражданските активисти.
Веселин Денев, който гостува в предаването още през пролетта, споделя какво се случва по въпроса с проекта за златодобив към момента. По думите на Денев на територията на общината е проведен успешен местен референдум, като всички местни са се обявили против добива на злато от страна на чужди инвеститори в района. Стартирала е гражданска подписка в гр. Банкя, район на Столична община. Очаква се отговор от Министерството на енергетиката дали разрешителното за осъществяване на проекта ще бъде удължено, заявява Денев.
Любослав Сълев подчертава, че гражданските сдружения работят заедно с общинската администрация и с кмета на Божурище Георги Димов. За да бъде спрян проектът, са необходими общи усилия и активен диалог с местната власт, казва Сълев.
По думите на Екатерина Петрова и Кристиан Петков хората са потресени, че добивът в района може да бъде подновен, което би извикало призраци от миналото.
Проектът предвижда канадска фирма чрез българското дружество да проучи територия от над 165 кв. км, обхващаща Софийска област и части от Врачанска област. Ще бъдат маркирани 57 алтернативни сондажни локации, в 8 от които ще се сондира на 600 м дълбочина. За сравнение питейно-битовите сондажи в карстовия район са на около 30 м дълбочина. Един от потенциалните проблеми е, че наличните метали биха замърсили питейната вода в района, пояснява Петрова. Друг проблем е, че някои от тези точки попадат в защитена природна зона.
Становище на Басейнова дирекция "Дунавски район" гласи, че съществуват 52 броя каптажи на ВиК София Област, за чието местонахождение Дирекцията няма информация. В такъв случай възниква въпросът как ще се спазят буферните зони и ще гарантира, че няма да има сондажи върху питейната вода на хората.
Петков съобщава, че на 16 септември е започнала официална подписка в 13 населени места, която накрая ще бъде внесена в общински съвет и изпратена до всички министерства.
Зам.-кметът на Своге Илия Богданов заявява: "Категорично сме заедно с гражданите и с всички законови способи ще се борим да прекратим допускане на сондажи на наша територия. Категоричната ни позиция е да не допуснем каквото и да е сондиране, което да наруши живота на хората. Предстои Общинският съвет да даде официално становище за недопускане на сондажи."
Повече информация по темата може да бъде намерена във фейсбук групата "Не на златодобива до София", в страницата на сдружение "Ти решаваш" и в страницата на сдружение "Заедно за чиста природа".
Филмът "Призраци от мините – завръщащата се заплаха от рудодобив в община Своге" е достъпен в YouTube.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg