Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Проф. д-р Иван Костов
Снимка: Superdoc

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ).

Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов – акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към Медицински университет - София.

Проф. Костов запознава слушателите с въпросите, разисквани по време на Европейския конгрес по колпоскопия, в който участие взеха български специалисти по гинекология.  

Колпоскопията е ефективен метод за скрининг за предракови и ракови заболявания на вулвата, влагалището или маточната шийка, пояснява проф. Костов и допълва, че ракът на маточната шийка е на второ място по честотота след този на гърдата.

Профилактиката и навременното диагностициране на ЧПВ и особено на някои специфични щамове, играят голяма роля в предотвратяване на рака на маточната шийка, по думите на специалиста. Проф. Костов съветва своите колеги, както и жените, водещи активен полов живот, да се изследват за вирусиносителство на онкогенни щамове на ЧВП. Обичайно това се случва с цитонамазка и вземане на секрет, пояснява гинекологът.

СЗО и Европейската асоциация по онкогинекология наблягат в своите препоръки на ваксинацията срещу ЧВП. Масовото поставяне на ваксини в страни като Финландия и Австрия е довело до почти цялостното изчезване на случаи на ракови заболявания на матката, заявява проф. Костов. В САЩ, където срещу ЧВП се ваксинират цели поколения и групи от момичета на възраст около 13 г., заболяването от рак на маточната шийка е намаляло с 50 %.

В България това не се случва въпреки множеството информационни кампании, подчертава проф. Костов. Родителите и общопрактикуващите лекари трябва да подхождат по-отговорно към информирането и поставянето на ваксини. Цената на ваксината е около 300 лв., което е много по-малка сума от необходимата за операция, изтъква проф. Костов.  

Градският тип жени особено младите, които се информират онлайн, са запознати с необходимостта от редовни профилактични прегледи, насочени към цитонамазка и колпоскопия, но е необходим всеобхватен и организиран скрининг, какъвто се случва в напредналите държави, заявява специалистът.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04