На 3-ти октомври в Сатиричният театър "Алеко Константинов" е премиерата на спектакъла "Буржоата благородник" от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова.
"Буржоата благородник" е написана от Милиер по поръчката на Краля Слънце (Луи XIV) през 1670 г. Това е пиеса за човешката глупост и суета. Френският драматург с лекота, изобилие на фарса и сатирата забавлява, но и образова, представяйки редица социални, дидактични и идеологически проблеми.
Желанието на богатия буржоа г-н Журден да влезе във висшето общество и да стане благородник буди искрен смях. Той е наивен, директен, щедър и безразсъден в преследването на мечтите си. Вярва във всемогъщието на парите и е заобиколен от най-добрите учители, за да постигне целта си. Именно това го прави глуповато смешен, дори когато остава измамен от всички. Молиер разобличава социалните и човешките пороци и с това пиесата буди асоциации към събития от днешния ден.
"Буржоата благородник" е комедия-балет, един жанр, който поставя началото на мюзикъла. В ролите ще видим актьорите – Николай Върбанов, Елена Атанасова, Анджелика Джамбазова, Лана Гекова, Михаил Сървански, Александър Григоров, Полин Лалова, Любомир Ковачев, Константин Икономов, Мартин Каров, Живко Сираков и Йордан Сталев.
Следващите дати на "Буржоата благородник" са 12 и 30 октомври, 8 и 22 ноември.
За "Артефир" Надя Атанасова се срещна преди премиерата с режисьора Бойка Велкова и актьорите Полин Лалова и Любомир Ковачев.
Чуйте интервюто в звуковия файл.
Снимки – Елена Спасова
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg