Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Филмът на Станислав Дончев беше част от 42-рата "Златна роза"

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития.

В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да му организира пътуване, за да прекара последните дни с малкото останало от баща ѝ, който скоро няма да познава никого.

Филмовият разказ се базира на лични мотиви от живота на сценаристката Теодора Стоилова-Дончева с нейния баща. Режисьор на филма е съпругът ѝ – Станислав Дончев.

Актрисата в главната роля – Александра Димитрова, за която "Преди да забравя" е дебют на голям екран, също има своята лична история. Нейната баба също е страдала от деменция.


"Преди да забравя" е едно предизвикателство към емоционалния свят на зрителя. Една от основните заслуги за това има актьорът, който влиза в ролята на бащата, а именно – Иван Савов. За своя образ той стъпва върху спомените за заболяването на майка си.

По повод положителните отзиви за играта му във филма, той казва:

"Когато чуеш такива думи, чувстваш, че животът ти не е минал напразно, че има смисъл в това, което правиш".


По думите на режисьора Станислав Дончев, когото познаваме и от филма му "Писма от Антарктида", целият тон на "Преди да забравя" е в посока на надеждата, любовта, прошката и всички хубави неща, които можем да дадем и получим в живота. Той обясни, че в работата си винаги се стреми към създаване на позитивни творби.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07