Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и Темида":
"В края на септември беше проведена за втори път конференция, посветена на текущите тенденции в арбитража в Югоизточна Европа. Тази конференция се радваше на голям и нарастващ интерес, защото темите, предмет на обсъждане, са съвременни и сложни, като касаят дигиталната информация и въвеждането на изкуствения интелект в правната област – работата на юриста, като цяло, и в частност на арбитъра и арбитражните институции.
Конференцията засегна също и въпроси, които касаят измененията в климата, опазването на околната среда. Това са теми, които касаят всеки от нас, арбитражът не остава по-назад, като един стожер на казионността в региона и на правораздаването в сферата на частното право (гражданското и търговското).
Щастлива съм, че бях поканена на тази конференция за втори, също така и Арбитражният съд към Българската стопанска камара е институционален партньор на това събитие.
Темите на конференцията бяха развити в 4 панела. Първият панел касаеше ролята на международното право, международните договори с обособяващото се инвестиционно правораздаване в сферата на арбитража. Вторият панел касаеше редица значими въпроси в арбитража в Югоизточна Европа.
След това имаше интересна лекция на проф. Андрей Савин, посветена на изключително актуалния Регламент на ЕС за ИИ и приложението му в арбитража. Лекцията касаеше редица понятия, стратегии, рискове, свързани с използването на изкуствения интелект (ИИ). Особено значими бяха темите за генеративния ИИ, които се преплетоха и със следващия (трети) панел, който касаеше технологиите, поверителността, защитата на данните в арбитража и в арбитражното производство, въпросите за интелектуалната собственост... в резултат на използването на ИИ. Очаква се да бъдем свидетели на интересни казуси в сферата на ИИ и правораздаването.
Четвъртият панел касаеше въпроса за осребряването на арбитражното решение. Т.е., след като вече имаме влязло в сила арбитражно решение, и кредиторът, който иска да получи удовлетворение, да получи съдействие от неговия изпълнител. Тук е изключително важна оценката на имуществото на длъжника, проследяването на това имущество в рамките, разбира се, на така действащото законодателство, при различните законодателства с международен елемент. Беше засегнат и въпросът за криптовалутите и тяхното проследяване, които се оказа, че са един значим актив на длъжника.
Участваха специалисти от арбитражните производства – представители от Сърбия, Албания, Румъния, Кипър, Турция. Аз и адв. Цветелина Колева, бяхме представители на България на тази конференция."
Къде е България в сферата на арбитражното производство в страните от Югоизточна Европа – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg