В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" темата беше отбелязването на старта на Световната седмица на космоса. Какви събития и инициативи планира България, за да отбележи това значимо събитие? В ефира на предаването, проф. Георги Сотиров, член на Научния съвет към Института за космически изследвания и технологии към БАН, сподели информация за историята и постиженията на България в областта на космическата наука.
Проф. Сотиров подчерта, че "България има близо 55-годишна история от създаването на космическата наука в страната". Той отбеляза, че през този период са създадени значителен брой прибори, които са били успешно изстреляни в Космоса. Страната ни може да се гордее и с факта, че е дала на света двама космонавти, което е още един повод за национална гордост.
В момента България притежава "ключови компетенции, свързани с развитието на космическите изследвания" в различни направления. Според проф. Сотиров, тези направления включват разработването на научна литература за космически мисии, дейности, свързани със селското стопанство и управлението на водите, както и разработването на космическа храна.
През последните години България също така се фокусира върху образованието в сферата на космическите науки. "Бяха създадени по линия на Европейската космическа агенция образователни програми за постдокторанти, докторанти и магистри", добави проф. Сотиров. Освен това, бяха разработени прибори, които позволяват измерването на радиацията в космически условия – важна стъпка към безопасността на бъдещите мисии.
"От 2015 г. България е подписала съглашение за присъединяване към Европейската космическа агенция", завърши проф. Сотиров, подчертавайки важността на международното сътрудничество за бъдещето на космическите изследвания в страната.
Той сподели също, че по повод Седмицата но Космоса има планирана Международна научна конференция от 22-ри до 25-и октомври.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg