Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рожден ден празнува примабалерината Калина Богоева

Калина Богоева
Снимка: Софийска опера и балет

Поздравяваме за рождения ден една жар-птица! 

Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас.

Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет.

Акад. Богоева споделя, че днешният ден е време на равносметка, на размисли и на свидетелството, че не е забравена. Примабалерината споделя, че още сънува балет. В просъница съчинява хореографии и непрекъснато работи.

"Живея и спя с движението на балета", признава акад. Богоева.

В своя професионален път акад. Богоева е възпитала много танцьори и хореографи, което създава у нея усещането, че е направила нещо добро. А на сцената примабалерината казва, че винаги е давала всичко от себе си.

Акад. Богоева заявява, че, като педагог, не е запазила нито една тайна, тъй като има желание да предаде своето познание на тези, които искат и могат да я чуят. 

"Педагогическата работа в балета е огромна отговорност", подчертава примабалерината.

В момента акад. Богоева подготвя и своята втора стихосбирка. Тя констатира, че стиховете ѝ са тъжни заради усещането, че е отдала целия си живот на нещо, което сега е напълно неглижирано в България.

"Боли ме, защото изкуството има нужда от подкрепа. Това е изключително голямо постижение – българският балет", казва акад. Богоева и допълва, че балетното изкуство тук е живо, а нивото му – високо.  

В края на разговора акад. Богоева споделя, че най-много я ощастливяват вниманието на хората и фактът, че е заобиколена от уважение и обич.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Снимки – Софийска опера и балет и Ballet Center
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова литература, нови възможности: Как младежите променят литературната сцена

"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..

обновено на 03.04.25 в 13:52
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месецът на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51