Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Фестивал за съвременен цирк от 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала"

Моноспектакълът "Хоп-Хоп"
Снимка: Мини Арт Фест

Задава се циркова революция! 

От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ".

Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с предстоящите спектакли и с ролята на цирка като социален инструмент.

Какво се крие зад енигмата "социален цирк"? Това, по думите на Калев, е гранично изкуство, в което цирка общува с театъра, музиката и киното, за да изрази дадена социална идея. Представленията в програмата на "ЦИРКОЛЮЦИЯ" имат начало, завръзка, кулминация и край и всяко едно пресъздава една дълбока история, подчертава Калев.

Акцент по време на фестивала ще бъде продукцията "Frequência" на френския акробат Леонардо Ферейра – зрелищна комбинация между осветление, специални ефекти и страхотна акробатика.

"Съвременният цирк е дълбоко послание за човека", заявява Калев.

Организаторът изтъква, че екипът, стоящ зад "ЦИРКОЛЮЦИЯ", комуникира активно с европейската сцена и знае как да представи тази съвременна форма на цирка в България.

Калев акцентира върху още едно представление във фестивалната програма – мащабното музикално-цирково шоу "Оркестърът на жонгльорите" на испанската компания PISTACATRO и с участието на Софийския духов оркестър. По думите на Калев спектакълът е чиста комедия, епично и смешно споделено преживяване за любителите на класическата музика и джаза.

Кристиян Димитров споделя в "Артефир", че огънят за него е познание – нещо, което се предава през вековете и чието начало вече не помним. Артистът подчертава значението на импровизацията и гъвкавостта по време на едно сценично изпълнение, в което се сливат движение  и ритъм.

Димитров запознава слушателите с работилницата по въртене на различни уреди и по проста акробатика. Цирковото изкуство прави тялото издръжливо, развива мускулната памет и когнитивните умения, пояснява Димитров.

Калев добавя, че целта на цирковата революция е да превърне цирка в ежедневна практика – в средство за интеграция и социално самочувствие.

"ЦИРКОЛЮЦИЯ" започва на 10 октомври от 18 ч. в "Топлоцентрала" с ретроспективна изложба на плакати от колекцията на Драгомир Драганов, съобщава Калев.

Част от събитията в програмата ще бъдат на открито, а за много от тях входът е свободен. Още информация можете да намерите тук.

За фестивала, който създава мост между различни култури с поглед към бъдещето – чуйте повече в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53