Задава се циркова революция!
От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ".
Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с предстоящите спектакли и с ролята на цирка като социален инструмент.
Какво се крие зад енигмата "социален цирк"? Това, по думите на Калев, е гранично изкуство, в което цирка общува с театъра, музиката и киното, за да изрази дадена социална идея. Представленията в програмата на "ЦИРКОЛЮЦИЯ" имат начало, завръзка, кулминация и край и всяко едно пресъздава една дълбока история, подчертава Калев.
Акцент по време на фестивала ще бъде продукцията "Frequência" на френския акробат Леонардо Ферейра – зрелищна комбинация между осветление, специални ефекти и страхотна акробатика.
"Съвременният цирк е дълбоко послание за човека", заявява Калев.
Организаторът изтъква, че екипът, стоящ зад "ЦИРКОЛЮЦИЯ", комуникира активно с европейската сцена и знае как да представи тази съвременна форма на цирка в България.
Калев акцентира върху още едно представление във фестивалната програма – мащабното музикално-цирково шоу "Оркестърът на жонгльорите" на испанската компания PISTACATRO и с участието на Софийския духов оркестър. По думите на Калев спектакълът е чиста комедия, епично и смешно споделено преживяване за любителите на класическата музика и джаза.
Кристиян Димитров споделя в "Артефир", че огънят за него е познание – нещо, което се предава през вековете и чието начало вече не помним. Артистът подчертава значението на импровизацията и гъвкавостта по време на едно сценично изпълнение, в което се сливат движение и ритъм.
Димитров запознава слушателите с работилницата по въртене на различни уреди и по проста акробатика. Цирковото изкуство прави тялото издръжливо, развива мускулната памет и когнитивните умения, пояснява Димитров.
Калев добавя, че целта на цирковата революция е да превърне цирка в ежедневна практика – в средство за интеграция и социално самочувствие.
"ЦИРКОЛЮЦИЯ" започва на 10 октомври от 18 ч. в "Топлоцентрала" с ретроспективна изложба на плакати от колекцията на Драгомир Драганов, съобщава Калев.
Част от събитията в програмата ще бъдат на открито, а за много от тях входът е свободен. Още информация можете да намерите тук.
За фестивала, който създава мост между различни култури с поглед към бъдещето – чуйте повече в звуковия файл:
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg