Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Клас 90" и носталгията по младостта

Дебютът в игралното пълнометражно кино на Бойко Боянов беше част от конкурсната програма на "Златна роза" 2024

4
Снимка: Филип Бакалски

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза".

Заедно със сценариста Станислав Тодоров-Роги измислят героите и техните истории, като се уповават на целия си жизнен опит. Филмът всъщност е една смесица между фикцията и личната реалност.

Очакваният купон на съучениците, дипломирани от гимназията през 1990, се превръща в травматично събитие, защото на повърхността изплуват старите и нови болки, които ги преследват и спъват в живота. Общата картина на техните различни съдби, несбъднатите им мечти и настоящи цели отразяват бурните и несигурни години след падането на Берлинската стена.


Контекстът на филма говори за това как едни млади хора, попарени от системата, са навлезли в новата идея за света. Зрителят разбира какъв път е извървял всеки един от персонажите в сянката на Държавна сигурност. Налице е точната психология на поколението, която дефинира типологията му. Животът след прехода дооформя тази топология, но не я измества от същността ѝ.

Визуалният ключ на "Клас 90" стъпва на възможно най-натуралната атмосфера, за която спомага и работата на оператора Мартин Балканкси. Мястото е ясно, действието още повече: пълно разголване. Няма декларации, които да заменят емоциите, филмът е премерен и дозиран. Той не флиртува със зрителите, а директно им говори. Затова и заразява с енергия от екрана. Водеща заслуга за това имат актьорите. Според критиката те са недвусмислено добри и играят като истински ансамбъл.



Това са Юлиан Вергов, Параскева Джукелова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Любомир Нейков, Биляна Петринска, Стефан Денолюбов, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Людмила Митева и Стефка Янорова.

Всички те се завръщат към гимназията, където има нещо недовършено, недоизказано за тях. И като една съвременна Чехова история, "Клас 90" води до усещането за носталгия по младостта. Тъга по отминалото, но не и по социализма.

Бойко Боянов разказва повече в звуковия файл.

Премиерата на "Клас 90" ще бъде на 24 януари, разпространител е Форум Филм България.

Снимки: Филип Бакалски, "Златна роза"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53