Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Клас 90" и носталгията по младостта

Дебютът в игралното пълнометражно кино на Бойко Боянов беше част от конкурсната програма на "Златна роза" 2024

4
Снимка: Филип Бакалски

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза".

Заедно със сценариста Станислав Тодоров-Роги измислят героите и техните истории, като се уповават на целия си жизнен опит. Филмът всъщност е една смесица между фикцията и личната реалност.

Очакваният купон на съучениците, дипломирани от гимназията през 1990, се превръща в травматично събитие, защото на повърхността изплуват старите и нови болки, които ги преследват и спъват в живота. Общата картина на техните различни съдби, несбъднатите им мечти и настоящи цели отразяват бурните и несигурни години след падането на Берлинската стена.


Контекстът на филма говори за това как едни млади хора, попарени от системата, са навлезли в новата идея за света. Зрителят разбира какъв път е извървял всеки един от персонажите в сянката на Държавна сигурност. Налице е точната психология на поколението, която дефинира типологията му. Животът след прехода дооформя тази топология, но не я измества от същността ѝ.

Визуалният ключ на "Клас 90" стъпва на възможно най-натуралната атмосфера, за която спомага и работата на оператора Мартин Балканкси. Мястото е ясно, действието още повече: пълно разголване. Няма декларации, които да заменят емоциите, филмът е премерен и дозиран. Той не флиртува със зрителите, а директно им говори. Затова и заразява с енергия от екрана. Водеща заслуга за това имат актьорите. Според критиката те са недвусмислено добри и играят като истински ансамбъл.



Това са Юлиан Вергов, Параскева Джукелова, Роберт Янакиев, Георги Златарев, Любомир Нейков, Биляна Петринска, Стефан Денолюбов, Надя Конакчиева, Елена Атанасова, Людмила Митева и Стефка Янорова.

Всички те се завръщат към гимназията, където има нещо недовършено, недоизказано за тях. И като една съвременна Чехова история, "Клас 90" води до усещането за носталгия по младостта. Тъга по отминалото, но не и по социализма.

Бойко Боянов разказва повече в звуковия файл.

Премиерата на "Клас 90" ще бъде на 24 януари, разпространител е Форум Филм България.

Снимки: Филип Бакалски, "Златна роза"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07