В Световния ден на архитектурата Камарата на архитектите в България и Камарата на строителите в България, съвместно с посолството на Италия в България, Конфиндустрия България, Агенция ITA, Италианския културен институт в София и Националния исторически музей, организират Международен форум "История и бъдеще".
За целите и темите, които отваря това събитие, разговаряме в "Нашият ден" с арх. Десислава Димитрова – модератор на форума.
По думите на арх. Димитрова темата за опазването на културното наследство в България ще бъде акцент по време на събитието. Италия е страната с най-много обекти, вписани в листата на ЮНЕСКО, а начинът, по който те се съхраняват и експонират, следва най-съвременните практики. Ето защо Италия ни служи като добър пример в музейното дело, в начина на разказване и показване на историята, заявява арх. Димитрова.
Форумът ще разгледа обектите на България и Италия, включени в списъка на ЮНЕСКО. Това е своеобразна подготовка за Генералната асамблея на ЮНЕСКО, чийто домакин следващата година ще бъде България.
Арх. Димитрова изброява седемте български обекта, вписани от ЮНЕСКО – Боянската църква, Мадарския конник, Казанлъшката гробница, Свещарската гробница, Рилския манастир и Ивановските скални църкви. Гостът подчертава, че от 1985 година насам България няма нов вписан в списъка на ЮНЕСКО обект, но в рамките на следващата Генерална асамблея ще бъдат разгледани българските обекти в индикативната листа.
Форумът ще започне с панел, в който различните институциите и експерти ще говорят за подготовката на Генералната асамблея на ЮНЕСКО. По думите на арх. Димитрова предстои голямо усилие, свързано с подобряването на българските обекти.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg