Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" с премиера и възстановена сцена

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна посреща месец октомври с премиера на постановката "Както ви харесва" и откриване на сцена "Филиал".

Румънският режисьор Габор Томпа избира Варна за първата си постановка в България. Комедията "Както ви харесва" от Уилям Шекспир, играна за пръв път през 1600 г. в театър "Глобус" в Лондон, е актуална и днес. Съществен аспект в неговия прочит е паралелът между Арденската гора и театъра – и в гората, и в театъра всичко е възможно. Арденската гора олицетворява изкуството като илюзия, отразяваща бягството ни от потискащата рутина на действителността. И тази игра на идентичности, която предлага да се идентифицираш с някого другиго или с друг пол, съвсем не е безопасна.

Габор Томпа е ангажирал именити румънски творци – художничката Мария Миу, композитора Тибор Цари и хореографа Флорин Фиерою. Сред участващите актьори са: Валентин Митев, Станислав Кондов, Константин Соколов, Пламен Димитров, Гергана Арнаудова и Хенри Ескелинен.

Предпремиерата и премиерата на "Както ви харесва" ще бъдат на 16 и 17 октомври.

На 31 октомври ще бъде официалното откриване на сцена "Филиал" след тригодишен ремонт. Ще бъде представена "Инстинктът" от Анри Кистмекер. Преди 104 години с пиесата е открит Варненският драматичен театър.

Още за постановките на Драматичния театър "Стоян Бъчваров" във Варна през октомври – от разговора на Велин Манов с артистичния директор на театъра Веселина Михалкова в "Артефир" – можете да слушате в звуковия файл. 

Снимка – Драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Варна

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31
Николай Панайотов

Рисуването е моето мислене – формата изпреварва идеята

Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..

публикувано на 17.04.25 в 08:55
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25