Как започва учебната година за фондация "Заедно в час", която се стреми да осигури качествен достъп до образование за всяко българско дете – разговор в "Нашият ден" с изпълнителния директор на фондацията Траян Траянов.
Качественото образование развива умения и нагласи у децата, които биха ги направили автори на своя живот, а не потребители и потърпевши, заявява Траянов и добавя, че особено в малките населени места много ученици нямат достъп до най-добрите образователни ресурси.
"Ние вярваме, че българското училище може и трябва да им помогне и като гражданска организация мобилизираме ресурс, за да подкрепяме българските училища в тази мисия.", казва Траянов.
За качествено образование са необходими добро училище и добър учител.
"Учителят е най-ключовата фигура в живота на едно дете в училище. Той е ментор, ролеви модел, създател на едно обогатяващо образователно преживяване. В българската образователна система много уважаваме учителите, но същевременно ги поставяме в ситуация, в която те трябва на мускули да изнесат всичко. Идеята не е учителят да бъде герой въпреки системата, а да бъде подкрепян от добре функциониращо училище.", споделя гостът.
Ето защо фондация "Заедно в час" фокусира своите усилия в подбор, подкрепа и насърчаване на учители и директори в българската образователна система. Траянов разказва за инициативата "Училища за пример" – обучителна програма за учители и директори, която да подобри управлението и преподаването в класната стая и да развива умения, актуални за XXI век.
По думите на Траянов е ключов въпросът какви задания се залагат в учебните планове и как се оценяват уменията на учениците. Нищо от нашето оценяване не измерва уменията на децата да бъдат бъдещи граждани и родители.
"Важно е да работим върху когнитивните способности, боравенето с информация, отсяване на надеждното от ненадеждното, решаването на казуси, социално-емоционалните умения, умението да познаваш себе си, да направляваш емоциите си, но и да взаимодействаш с околните по възможно най-конструктивния начин.", смята Траянов.
Отличният учител е този, който подхожда с грижа към учениците и има силно чувство за отговорност, казва Траянов. Например, ако едно дете почти не знае български език, обикновеният учител ще се примири със ситуацията. Отличният учител ще се запита как може да подкрепи това дете, за да научи то максимално бързо българския език.
Фондация "Заедно в час" съществува благодарение на щедростта на много дарители, споделя Траянов. Тези дарители са българи, които милеят за българската образователната система. Тъй като много от тях живеят в европейски държави и в САЩ, екипът на фондацията пътува често, за да запознава общностите с работата, постиженията и предизвикателствата, с които се
сблъсква на терен.
Тази вечер ще се случи такова събитие във Виена с домакинството на Посолство на България и общността на българите в Австрия.
В четвъртък предстои събитие в Лондон, а на 15 и 16 октомври в Силициевата долина, САЩ.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg