Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 558

Светлите и тъмните демони на рока

Николо Коцев (прав) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 558 "Трамвай по желание" представя на своята публика световноизвестния български рок музикант Николо Коцев.

Повод за гостуването на Николо е предстоящата премиера на филма The making of Nostradamus. Лентата е заснета в процеса на създаването на рок-операта Nostradamus, чийто автор е самият той. Световната премиера на операта се случва в Русенската опера, под диригентството на сегашния министър на културата Найден Тодоров и с участието на суперзвезди като Глен Хюз и Джо Лин Търнър. Оттам започва и шествието ѝ по световните сцени. Тази година италианска музикална компания прави поредното издание на впечатляващото рок произведение.

Николо Коцев е роден в семейство на професионални музиканти. Той е композитор, аранжор и музикален продуцент, получил заслужено признание за таланта си в световен мащаб. Израства в България с любов към музиката и силна страст към китарата. Завършва Средното музикално училище в Стара Загора със специалност цигулка. Получава своята бакалавърска степен от Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив.

В средата на 80-те заминава за чужбина и живее 25 години във Финландия, където създава и голяма част от забележителните си проекти като “Брейзън Абът” (Brazen Abbot), рок операта “Нострадамус”, традиционните опери “Джоел” и “Херцогинята Сесилия”.

В продължение на години работи съвместно с Робин Гиб (Bee Gees) в качеството си на музикален директор и китарист на концертната му дейност. Магистър е по музикална педагогика в Софийски университет “Св. Климент Охридски” със специалности цигулка и теоретични дисциплини. Доктор е по музикознание и музикални изкуства към Национална музикална академия “Панчо Владигеров”. Член на Съюза на българските композитори.

През 2010 г. се завръща в България и основава рок групата “Кикимора”. Днес той продължава да създава значими музикални проекти както в рок, така и в симфоничния жанр. Едно от забележителните му произведения е симфонично-хоровата творба “Асеневци”, създадена специално за спектакъла “Звук и светлина” във Велико Търново.


Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15