Как 13-вековното ни културно и историческо наследство да стане визитна картичка на страната ни и защо в Европа знаят малко за нашата богата история. Забравили ли сме на какво сме наследници?
Разговаряме в "Нашият ден" с книгоиздателя Иван Гранитски след Националния форум "Бранд България – Чудесата на ЮНЕСКО".
"Време е България да има един истински подход, една национална стратегия за културата, която да работи и да представя нашата държава", казва Гранитски.
Гостът подчертава, че за огромен период от време нищо не е правено за това нови обекти да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО за културно наследство. Спрямо другите страни от Балканския полуостров България, която е на трето място в света по културни артефакти след Италия и Гърция, изостава фатално, по думите на Гранитски.
Културният туризъм у нас остава недоразвит, а редица тракийски могили са все още неразкопани или оставени в окаяно положение. Гранитски изтъква, че инвестицията, която държавата трябва да вложи в това направление, би се върнала бързо и многократно.
Гранитски коментира и разликата между българските музеи и музейното дело в развитите страни. В един чуждестранен музей най-често могат да бъдат намерени десетки научни трудове, листовки и книги, както и реплики на артефактите, които са атрактивни за туристите. Атмосферата там е уютна и предразполага дори най-малките посетители. В България отдавна е прекратена практиката да се провеждат уроци по култура и история за деца в музеите. Из страната е пълно с духовни места и възрожденски средища, но МОН няма стратегия, свързана с тях, по думите на Гранитски.
Според книгоиздателя ще трябва да мине още едно изгубено поколение, защото са нанесени непоправими щети върху българската култура. Промяната трябва да започне от учебния материал в училище, който да възпитава топло и патриотично чувство към родината и нейната величествена история, смята Гранистки.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg