Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи?

Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година.

Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на ЕКПАТ България – фондация "Пренебрегнати деца и жени". Става популярна с книгите "Цветята на нощта" и "Романтичните измами онлайн". През ноември предстои да излезе следващата ѝ книга. Загорова се завърна скоро от европейска среща на ЕКПАТ във Виена о проблемите на детската сексуална експлоатация и сексуалните злоупотреби онлайн, на която експертите отчитат, че днешните деца са изправени пред огромни предизвикателства и опасности онлайн.

"Срещата беше организирана от ЕКПАТ Интернешънъл – над 25 страни от Европа. Споделихме опит по проблемите – какво е развитието на детските девиации, какви са предизвикателствата, идващи от интернет, спрямо децата, как се справят техните родители и учители... въобще заплахи за всички деца в риск, включително и в България." 

Последните статистики са страшни като мащаб: "Те отразяват само част от истината – и то само на базата на получените сигнали от мъже, жени – жертви на романтични измами и други киберпрестъпления. Към ФБР има Център за жалби за интернет престъпления  и към него има линк за сигнали. В тяхната компетенция е да се осъществи разследване, разкритие... 

За Доклада на ФБР от 2023 г. – получени са сигнали от 19 021 жертви на романтични измами, загуби от повече от 6 млн. долара. Да не говорим за нефинансовите щети... Огромен бум има на криптоизмамите – та на първите места в измамите

Друга голяма статистика – на Федералната търговска комисия: Там цифрите са още по-стряскащи. Според тях близо 70 000 потребители са сигнализирали за романтични измами, а финансовите загуби са достигнали до 1,3 млн. долара. Огромни загуби, които претърпяват гражданите, но и икономиките. 

Полицията на Лондон има звено за противодействие на киберизмамите – те отчитат, че за 2023 г. са регистрирани приблизително 8800 жертви на романтични измами, загуби за 94,7 млн. лири."

Наши статистики. Септември месец 2024 г. на форума Global Cyber Security Summit 2024 от ГДБОП, Дирекция "Киберсигурност", беше изнесено: Над 80 български компании са подали сигнали от началото на годината, че са пострадали от киберизмами със сменен IBAN. Претърпените загуби от тях са над 12 млн. евро! От ГДБОП уточняват, че проблемът от нигерийски организирани престъпни групи, които от години са специализирани в измами със сменен IBAN. Най-големият проблем, според ГДБОП, са инвестиционните измами, друг проблем, свързан с киберизмамите, са романтичните измами. 

Какво представляват романтичните измами, кои са най-често срещаните схеми – чуйте цялото интервю с Лидия Загорова в звуковия файл.

Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26