Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".
Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното класиране и заедно с българския тим грабнаха златото в отборната надпревара.
"Това е изключително голямо постижение за мен и отбора ни, много съм щастлив от този факт. Колкото до наградата "Джон Атанасов", може би това е най-голямата награда, която един информатик може да спечели в България. Тази награда е признание за нашия труд и показва, че е нещо, което се оценява на най-високо ниво, дори и от президента", сподели в ефира на "Следобед за любопитните" Даниел Койнов.
През настоящата 2024 година Даниел е носител на много отличия: сребърен медал на IOI, златен медал от RMI, златен медал от IZHO, златен медал от IATI, първо място на НОИ, първо място на Пролетния турнир по информатика и първо място в Националния отбор по информатика.
Заедно с Даниел Койнов, Бисерка Йовчева и Димитър Димитров сертификат за номинация за наградата "Джон Атанасов" получи и многократната медалистка по информатика шуменката Симона Христова. "Тя е от по-младите ученици в отбора и тази година ще се бори за място в отбора", сподели Даниел. Младият талант ще кандидатства в няколко университета в чужбина и се надява да продължи своето образование.
Целия разговор на Ани Костова с Даниел Койнов в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg