Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".
Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното класиране и заедно с българския тим грабнаха златото в отборната надпревара.
"Това е изключително голямо постижение за мен и отбора ни, много съм щастлив от този факт. Колкото до наградата "Джон Атанасов", може би това е най-голямата награда, която един информатик може да спечели в България. Тази награда е признание за нашия труд и показва, че е нещо, което се оценява на най-високо ниво, дори и от президента", сподели в ефира на "Следобед за любопитните" Даниел Койнов.
През настоящата 2024 година Даниел е носител на много отличия: сребърен медал на IOI, златен медал от RMI, златен медал от IZHO, златен медал от IATI, първо място на НОИ, първо място на Пролетния турнир по информатика и първо място в Националния отбор по информатика.
Заедно с Даниел Койнов, Бисерка Йовчева и Димитър Димитров сертификат за номинация за наградата "Джон Атанасов" получи и многократната медалистка по информатика шуменката Симона Христова. "Тя е от по-младите ученици в отбора и тази година ще се бори за място в отбора", сподели Даниел. Младият талант ще кандидатства в няколко университета в чужбина и се надява да продължи своето образование.
Целия разговор на Ани Костова с Даниел Койнов в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл..
Международният ден на биологичното разнообразие се отбелязва ежегодно на 22-ри май. Той се чества от 2001 г. с резолюция A/RES/55/201 на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) от 20 декември 2000 г. Темата на инициативата през настоящата 2025 г. е: "Хармония с природата и устойчиво развитие". Какво е това биологично..
В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов. Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото,..
Имаме известен отлив от фундаменталните научни изследвания поради естеството на науката днес, малко са финансовите инструменти за този тип фундаментални изследвания, а без тях трудно се стига до приложни постижения, така че тук също е необходима особена грижа. "Това, което като жена бих искала да постигна, е да създам още по-силно усещане в..
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg