Фондация "Астика" обяви старта на процедурата за номинации за XIV Национален конкурс "Доброволец на годината" за 2024 г., която ще бъде отворена до 5 ноември 2024 г. Целта на конкурса е да отдаде заслужено признание на хората, ангажирани в доброволчески дейности, които са допринесли за подобряване на благосъстоянието, толерантността и солидарността в обществото.
Конкурсът "Доброволец на годината" има дългогодишна история, като за първи път е създаден през 2010 г. по време на Национален форум, посветен на доброволчеството, проведен на 4 декември в Бургас. Това събитие се състоя в навечерието на Европейската година на доброволчеството – 2011 г. По предложение на фондация "Астика" тогава бе учреден и самият национален конкурс, като на събитието присъстваха редица неправителствени организации, представители на общините Варна и Бургас, както и множество доброволци.
"Важно е да отбележим, че "Доброволец на годината" е запазена марка в патентното ведомство и притежание на фондация "Астика", което прави самия конкурс по-престижен", споделя Любомир Вълков, управител на фондацията, в интервю за предаването „Нашият ден“. Той допълва, че конкурсът се провежда ежегодно от създаването си и с подкрепата на община Бургас, както и с активното участие на доброволци.
Националните призове в отделните категории традиционно се обявяват на Международния ден на доброволеца – 5 декември. Въпреки това, тази година церемонията ще се проведе на 2 декември в Бургас. Процедурата по участие в конкурса е напълно онлайн, като номинациите се подават чрез електронен формуляр, достъпен в интернет.
Чуйте в звуковия файл.
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg