Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

| обновено на 11.10.24 в 14:07
Снимка: Антонина Лозанова

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и значението на архитектурното наследство в този регион, както и да възпитат местния патриотизъм у младите поколения.

Проектът стартира през септември тази година и обхваща 10 области, включително Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Разград, Силистра, Русе, Добрич и Варна. Според Антова причината Северна България да бъде във фокуса на инициативата е свързана с нуждата от повече внимание и грижа за архитектурното наследство, което често остава забравено и занемарено.

"Като хора от Видин, пристрастни към Северозападна България, решихме да дадем заявка за това накъде е насочен нашият интерес," споделя тя. Екипът й се заема със задачата да заснеме и представи по-малко известни, но архитектурно значими обекти в различни градове и села на региона. Антова подчертава, че някои от селата около Видин крият невероятни къщи, които са останали неизвестни за широката общественост.


Проектът не само показва красивите примери на запазено наследство, но и насочва вниманието към проблемите с неговото стопанисване. "Има добри примери за опазване на архитектурно наследство, но за съжаление мнозинството от тях са лоши", споделя Белла. Една от целите на инициативата е да насърчи местните общности и власти да предприемат стъпки за запазването на тези архитектурни съкровища, преди да бъдат загубени завинаги.

Един от примерите, който Антова посочва, е град Лом, където, подобно на Видин, има впечатляващи сгради, които остават неизползвани и занемарени. За нея и екипа ѝ, този проект не е просто документалистика, а начин да вдъхнат нов живот на архитектурното наследство и да събудят местната гордост.


Проектът "Скритите архитектурни съкровища на Северна България" обещава да покаже красотата, която бедността е прикрила, и да разкрие цветове, които променят мисленето на хората за този регион. Антова вярва, че чрез създаването на тази платформа, тя ще успее да покаже на България и света, че Северът не е сив и тъжен, а богат на история, култура и архитектурни съкровища, които заслужават внимание и грижа.

Проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България" №НПИМД-057-КО2/2024, финансиран от Министерство на младежта и спорта по Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закон за хазарта (2023-2025). Идентификационен номер на договора: 25-00-31/17.09.2024 г.

Чуйте разговора в звуковия  файл. 

Снимки: Антонина Лозанова и Зорница Мартинова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00