Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между двете страни. Учители, ученици, студенти, журналисти и туристи от България и Румъния често търсеха неговото познание и го придружаваха в обиколки на значимите български места в румънската столица.
В предаването "Нашият ден" Христо Тучев, председател на фондация "Евлоги и Христо Георгиеви" и предприемач, изрази почитта си към проф. Лука Велчов, като отбеляза значимата му роля в съхранението на българското наследство в Букурещ:
"Той беше уникален човек, за първи път в живота си срещах човек, чиято душа прелива от любов към България."
Тучев подчерта също, че Велчов е бил пазител на ценностите от миналото: "Беше носител на ценности от едно минало време, до което всички успяхме да се докоснем. Той беше издирил всички имоти, които са били на българи още от времето преди Освобождението."
Лука Велчов не само е съхранявал историята, но и е предавал тази памет на следващите поколения, показвайки местата, където българските революционери и културни дейци са оставили своя отпечатък. Тучев разказва: "Благодарение на него обиколихме тези места: кантората на Евлоги и Христо Георгиеви, Солаковия хан, последното жилище на Христо Ботев, редакцията на вестник "Нова България", редакциите на списанията "Училище" и "Свобода", там, където е живял и работил Софроний Врачански, където е творил Иван Вазов."
Тези безценни места, свързани с българската история, разкриват как Букурещ е бил средище на българския възрожденски дух, който Лука Велчов е съхранил и предал с любов и преданост към българското минало.
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg