В "Разговорът" ни гостува Людмила Калоянова, вицепрезидент на Лигата на българските писатели в САЩ и по света. Тя е автор, който от години не живее в България, но въпреки това поддържа силна духовна връзка с родината си. Последната ѝ книга, "Американски триптих", е посветена на темата за емиграцията и разглежда живота на няколко поколения български емигранти.
Людмила Калоянова споделя, че романът ѝ вече е бил успешно представен на няколко събития в България, включително на фестивала "Аполония" и "Алея на книгата" в София. Предстоят две важни премиери на книгата – на 16 октомври в Бургас и на 19 октомври в Пловдив. В тези представяния ще се включи и музикално оформление, като целта е събитието да предложи не само литературно, но и емоционално преживяване. Книгата вече може да се намери в големите книжарници и да бъде поръчана онлайн.
Калоянова подчертава, че "Американски триптих" запълва едно липсващо пространство в съвременната българска литература, като поставя фокуса върху живота и съдбата на емигрантите. Тя акцентира на емоционалните рани, които емигрантството оставя, и твърди, че макар романът да разглежда емигрантската тематика, основното му послание е много по-широко – за болката и раните, които носим вътре в себе си.
Калоянова също така говори за значението на емигрантската литература в българския културен живот. Лигата на българските писатели в САЩ и по света, основана през 2010 г. под името Съюз на българските писатели в чужбина, е първото официално регистрирано сдружение на български творци зад граница. Членовете на Лигата са писатели от различни краища на света – САЩ, Англия, Германия, Канада, Австралия и дори Япония.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg