Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВГА – винаги готов за архитектура!

Снимка: @frene.bg

Заниманията по архитектура за деца набират популярност и дори намират място в учебната програма, засега обаче само в частния сектор. С какво заниманията по архитектура са полезни и привлекателни за децата и има ли перспективи архитектурата като част от общото образование – за това разговаряме в рубриката "Всичко за образованието" с Николета Петрова, директорка на ЧОУ "Селестен Френе", Бургас, арх. Десислава Стоянова, преподавателка в училището и арх. Магдалина Ръжева, създателка и ръководителка на Детската архитектурна работилница в София.

Николета Петрова, Магдалина Ръжева, Десислава Стоянова (отляво надясно)
Повод за разговора е семинарът и изложбата "Кое е красиво?", посветени на проектно базираното обучение по архитектура, които се проведоха в Централния дом на архитекта в София.

Арх. Магдалина Ръжева вече 13 години води занимания по архитектура с деца, Детската архитектурна работилница се радва на заслужен интерес от страна на деца, родители и работещи с деца, отличена е от Международния съюз на архитектите с поощрителна награда на Golden Cubes Awards 2013-2014: "Нашата цел е да създадем у децата отношение и принадлежност към града, да ги накараме да се огледат, да ги накараме да заобичат града, който обитават…Това са бъдещите възрастни, които ще определят средата, в която ще живеем. Ако те отсега имат отношение към наследството, към това какво е качествена градска среда, реално това ще помогне за в бъдеще наистина да имаме такава среда в България."

Арх. Десислава Стоянова: "Архитектурата се оказва един много мултидисциплинарен образователен инструмент, той може да направи връзки с почти всички сфери на живота и реално ние го практикуваме по този начин, като езикът на архитектурата трябва постепенно да се преведе на децата според възрастта им и според готовността им… Честно казано децата обожават тези часове, те си ги търсят, чакат, имаше даже едно от децата, което дойде при мен и каза: "Аз съм ВГА – винаги готов за архитектура!"

Николета Петрова: "По света има традиция архитектурата за деца още от 70-те години насам. В България Маги привнася чуждестранната опитност преди години и всъщност аз като млад учител присъствах често на нейни работилници с мои ученици тогава и изключително много се вдъхнових от идеята за архитектурата, защото провиждах резултатите към онзи момент. И връщайки се в Бургас, това беше нещото, което много ми се искаше да започна и аз да организирам, въпреки че се изисква специфично отношение към самата материя… т.е. важно е да има и архитектурната гледна точка…"

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15