Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не се обличай за вечеря" в Казанлъшкия театър

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи му за плановете си, гласи позната поговорка. Навярно Марк Камолети е напълно наясно с нея, защото пиесата му "Не се обличай за вечеря" сякаш следва този принцип. В нея персонажите като че ли за да объркат всичко и да въвлекат публиката в разказаната ситуация, правят точно каквото са си намислили.

В представлението на една готвачка ѝ се налага да се прави на любовница, актриса и манекенка, за да може истинската любовница в историята да се преструва на готвачка. В същото време съпругата, заради която любовницата прави всичко това, вместо да замине на гости при майка си, остава вкъщи да бъде с любовника си, който е приятел на съпруга ѝ, чиято любовница е готвачката в съдбоносната вечер.

На сцената на Казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев" Максима Боева режисира "Не се обличай за вечеря", а зрителите могат да гледат спектакъла на 19 октомври от 19 часа.

"Това е една много приятна и неангажираща комедия на ситуациите. Един виц, където човек може да се посмее малко на това, което припознава и в себе си – на общата алчност за хубави преживявания“ – казва режисьорката. – Комедията няма претенциите да поучава, тя има единствено претенцията да ни накара да се посмеем, обръщайки ни внимание на човешките недостатъци. На мен лично ми беше много трудно, много е фино това изкуство да намериш смешното в неудобното, в – да го наречем най-общо – нещастието. Надяваме се, че така ще донесем настроение и приятни емоции на зрителите."

Авторът на пиесата – френският драматург Марк Камолети, така изкусно превежда наблюдателите през трагично-комичната ситуация, в която са попаднали персонажите, че на човек му е трудно да не се смее на глас на опита на всеки от замесените да се измъкне от кашата, в която се забъркал. Камолети е автор на повече от 40 пиеси и е награден с едно от най-високите отличия във Франция – "Кавалер на легиона на честта". Дебютната му постановка "Боинг Боинг" е първият му голям международен успех. Тя се играе 7 години в Лондон и има зашеметяващите 2000 представления. Този феноменален факт включва "Боинг Боинг" в книгата на рекордите на Гинес, като най-играната френска пиеса.

По този повод Максима Боева добавя:

"Не се обличай за вечеря" също се играе много, играе се в много театри в България. Все успешно, защото е добра пиеса, защото е смешно написана. Защото историята за едни хора, които са се подхлъзнали в това, че много им се иска освен съпруг или съпруга, да си имат и една любовница или любовник, да си имат и още нещо, е така да се каже, разпознаваема. (…) Но разбира се, като всяка комедия – тази също завършва с щастлив финал, където всичко накрая се нарежда, и така би трябвало да бъде. Защото, ако не се нарежда, каква комедия би било това въобще?!"

За да придадат оригиналност на представлението, напълно достоверна на написаното от автора, Максима и екипът на Казанлъшкия театър подхождат към персонажите в пиесата като към животни.

"Разглеждахме ги като персонажи от басня, това беше така подадено от автора, тъй като цялото действие се развива в една бивша френска ферма. Сядайки с артистите и сценографката Киряна Аврониева, си казахме: "Добре де, и какво като са във ферма? На какви животни ни приличат тези хора?". Така за всеки един от тези персонажи беше избрано по едно животно. Доколкото ни е известно, поне в спектаклите, които сме гледали или за които сме чували, това не беше правено. Разбрахме и след премиерата, че това е направило добро впечатление на зрителите", обясни Боева.

Преводът на текстовете е на Андрей Аврамов, а музиката е дело на Михаил Шишков. В представлението участват Анелия МангъроваБеатрис БлагоеваДесислава СтояноваИван КолевПетър Петров и Стефан Роглев.

Още за "Не се обличай за вечеря" можете да чуете от Максима Боева в звуковия файл, където режисьорката разказва защо общото между постановката и спектакъла на Варненския театър "Формата на нещата", който отново тя режисира, са връзките между хората и това как всъщност разбираме любовта.

Снимка – Казанлъшки театър "Любомир Кабакчиев"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011)

Литературният обмен между България и Полша

Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература.  Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска.  Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..

публикувано на 10.02.25 в 16:30

Танцът като социална принадлежност за възрастни хора

"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..

публикувано на 10.02.25 в 16:04

Изкуството триумфира в повече от една форма в "Сълза и смях"

"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" .  В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Ropotamo CO и музикалната импровизация

Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика.  Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..

публикувано на 10.02.25 в 15:05
Кин Стоянов, Николай Табаков, Костадин Димовски и Антон Митов (от ляво надясно)

Николай Табаков и новата му книга "Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор"

Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..

публикувано на 10.02.25 в 14:25