Съществуват ли определения като "божествени фалцети" или "ангелски фалцети"?
О, да, несъмнено! И те прилягат идеално на една личност от историята на световната поп музика, която слага своя уникален отпечатък върху нея. Със същия отличителен белег са надарени и неговите братя от английската фамилия Гиб, съставляващи клана "Би Джийс".
Налице е още един малък детайл, който прави тези музиканти единствени и неповторими. Запазена марка на даровитите братя вокалисти е неизменчивото и изящно вибрато в звукоизвличането – част от всяко тяхно изпълнение.
Изтърсакът в английското семейство е Анди Гиб. Той е петото дете, сред трима братя и една сестра.
Ражда се на 5 март 1958 година и си отива от този свят на 10 март 1988 година.
Кратък трийсетгодишен живот от гледна точка на материалните и земни закони, но за божествените, където времето е безгранично – казват, не е така.
И мисията на Анди изглежда е била точно такава – за твърде малко земно време да сътвори големи и значими неща. Сред тях са три студийни албума, в които всички песни са хитове, множество дуетни изпълнения с почетни дами от развлекателната индустрия, участия в мюзикъли и комедийни шоу програми. С голям успех е водещ и домакин на американския музикален телевизионен сериал Solid Gold (сезон 1981-82).
Съществена част от забележителните му хитове са в съавторство със славния му брат Бари Гиб. Това са композиции, в които неминуемо се откроява специфичният талант на фамилия Гиб и мелодичното звучене на "Би Джийс".
Но в какво се крие магията на тези песни?
Отговорът е: в открояващата се благост на мелодията, която сякаш води диалог с меките фалцетни беквокали, щрайха в аранжимента и отчетливия, но някак ненатрапчив ритъм.
Анди е бил индивидуалист и непокорен от дете.
Майка му дори го е наричала "малък дявол, малка маймунка". Шмекерувал е и тринайсетгодишен напуска училище. Но още от тази крехка възраст е дълбоко и неразривно свързан с братята си, редом с които развива музикалния си дар свише.
Прекомерно чувствителна натура е, а работата и животът му текат интензивно и колкото и да е сладка, славата го притиска.
С времето намира утеха в дрогата и изпада в зависимост.
Голямата му любов е актрисата Виктория Принсипал (сериалът "Далас"), с която записва дует, но скоро между двамата се настанява страстта на Анди към наркотиците и актрисата му поставя ултиматум да избира между тях и нея.
Тя не успява да го откъсне от тази зависимост и го напуска.
Депресията, свързана с раздялата им, се задълбочава и нито Бари, Робин или Морис са в състояние да му повлияят да остави алкохола и дрогата.
Анди Гиб умира пет дни след като отпразнува своя трийсетгодишен рожден ден в следствие вирусен миокардит. Семейството споделя, че смъртта му не е от свръхдоза наркотици, а от дългогодишната злоупотреба с тях.
Погребан е в Лос Анжелис, а на надгробният му камък е написано:
"Анди Гиб (5 март 1958 – 10 март 1988) An Everlasting Love."
"Вечната любов" е сред хитовите песни от втория му албум от 1978 година.
Талантът на младия музикант е безмерен и като композитор, и като певец.
Баладите му са като балсам за сетивата, романтичните им мелодии се разливат като коприна между пръстите, докато по-бързите и танцувални екзалтират и носят радост.
През своята кратка, но изпълнена с голямо съдържание кариера харизматичният Анди Гиб е пял с АББА, Кристъл Гейл, Ирене Кара, Мари Озмънд, Мерилин Макку, Дион Уоруик, Ан Джилиан, Гладис Найт, Елтън Джон, Клиф Ричард и много други известни имена. Пял е на сцената на Бродуей и четири пъти е номиниран за наградите "Грами".
На 17 октомври, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма "Христо Ботев" ще звучат най-отличителните песни на Анди Гиб, както и дуетите му с Оливия-Нютън Джон, Виктория Принсипал и с братята му Бари, Робин и Морис Гиб.
Снимки – стоп кадър Ютуб
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg