На 16 октомври, сряда, в Сливен ще бъде открита винилната изложба "Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач". Събитието е част от поредицата инициативи, посветени на 190-годишнината от началото на текстилната индустрия в България и е включено в програмата на Община Сливен по случай празника на града. Изложбата е посветена на значимата роля на Добри Желязков, който със своите стопански инициативи от 1834-а и 1836-1837 година, определя икономическото развитие на Сливен и региона за десетилетия напред. Неговото влияние продължава да се усеща и върху съвременния облик на града.
Експозицията се състои от десет винилни платна, които представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на XIX век. Изложбата ще бъде открита на площад "Цар Освободител" в 17:30 часа, а организатори на събитието са Община Сливен и Националният музей на текстилната индустрия.
Тони Димитрова, завеждащ Музея на текстилната индустрия в Сливен, филиал на Националния политехнически музей в София, сподели в ефира на "Нашият ден", че тази изложба е част от редица събития, които се провеждат през годината в чест на 190-годишнината от създаването на първата фабрика на българска земя. Тази първа текстилна фабрика, основана от Добри Желязков през 1834 г. в Сливен, бележи началото на индустриализацията в България и поставя основите на текстилната промишленост.
Димитрова подчерта, че изложбата е специално предназначена за експониране на открито и е разположена пред сградата на общината в Сливен, като всяко от десетте платна предоставя информация за живота, предприемаческия дух и технологичните нововъведения, които Желязков внася в текстилната индустрия на България.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg