Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на първата българска фабрика оживява в центъра на Сливен

Снимка: БТА

На 16 октомври, сряда, в Сливен ще бъде открита винилната изложба "Добри Желязков Фабрикаджията – първият български предприемач". Събитието е част от поредицата инициативи, посветени на 190-годишнината от началото на текстилната индустрия в България и е включено в програмата на Община Сливен по случай празника на града. Изложбата е посветена на значимата роля на Добри Желязков, който със своите стопански инициативи от 1834-а и 1836-1837 година, определя икономическото развитие на Сливен и региона за десетилетия напред. Неговото влияние продължава да се усеща и върху съвременния облик на града.

Експозицията се състои от десет винилни платна, които представят историческите факти от живота и дейността на Добри Желязков в контекста на социално-икономическите условия и технологичното равнище на текстилното производство през първата половина на XIX век. Изложбата ще бъде открита на площад "Цар Освободител" в 17:30 часа, а организатори на събитието са Община Сливен и Националният музей на текстилната индустрия.

Тони Димитрова, завеждащ Музея на текстилната индустрия в Сливен, филиал на Националния политехнически музей в София, сподели в ефира на "Нашият ден", че тази изложба е част от редица събития, които се провеждат през годината в чест на 190-годишнината от създаването на първата фабрика на българска земя. Тази първа текстилна фабрика, основана от Добри Желязков през 1834 г. в Сливен, бележи началото на индустриализацията в България и поставя основите на текстилната промишленост.

Димитрова подчерта, че изложбата е специално предназначена за експониране на открито и е разположена пред сградата на общината в Сливен, като всяко от десетте платна предоставя информация за живота, предприемаческия дух и технологичните нововъведения, които Желязков внася в текстилната индустрия на България.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БТА 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45