Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истина или лъжа: пътят на фалшификациите

7
Снимка: НЕМ - БАН

Над сто предмета от човешката история показват и развенчават лъжи, митове и постистини. Те са част от експозицията, дело на Дома на европейската история към Европейския парламент, "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите", която до 20 октомври е поместена в Националния етнографски музей.

Изложбата върви по пътя на фалшификациите – от момента на тяхното създаване и мотивите за това, през представянето им пред света и тяхното възприятие и влияние върху очакванията, ценностите и вярванията на хората, до това как са били развенчавани. Фалшификациите са представени в исторически и съвременен контекст. Тъй като са важни колкото темите, толкова и обстоятелствата, обясняващи причините, интересите и мотивите, които са вложени в тях, експозицията засяга подправянето на науката и географията на манипулацията, ролята на социалните мрежи във всичко това, както и култа към предметите и личностите и българския принос в света на фалшификациите.

Историята на човечеството е изпълнена с безброй примери за лъжи, замаскирани като истина. В хода на вековете – при война, в политиката, икономиката и в други сфери на човешката дейност – фалшифицирането и измамата се използват от своите създатели за постигането на желани цели. Старателно подготвени, тези фалшификации прикриват фактите в лабиринт от полуистини и пълни измислици. За да стигне до истината, човек трябва да следва нишката до сърцевината на лабиринта, като по пътя си открива и разобличава всяка лъжа. Според Тотьо Христов, екскурзовод в Етнографския музей, тъкмо тези фалшиви факти и новини, които често остават скрити в историята, дефинират представата за периода, в който са измислени.


"Имаме фалшификати, които са на ниво обезпечаване на власт, има и такива, които са дребно форма на лъжа, която се произвежда с цел някаква минимална облага от страна на човека", обяснява Христов. Той е на мнение, че в много от случаите хората създават фалшификати в една или друга област, водени от по-висша цел, като основната им цел е да убедят някого в съществуването на нещо, което не съществува.

"Самият начин, по който е експозирана изложбата – допълва още Тотьо Христов – е направен по такъв начин, че човек, бидейки сам, да може да съпреживее отделни елементи, които са му интересни. Имаме възможност за слушане на отделен тип мелодии, свързани с фалшифициране или конкретна историческа епоха, гледане на материали, но най-важното, разбира се, е историята, която минава, и смисълът защо тези неща са там, а именно – защото говорим за фалшификати, съществували през цялата човешка история и нещото, от което сме заобиколени в момента, не е само и единствено специфично за времето, в което живеем."

Казват, че фалшификациите на картини приличат на убийствата – и в двата случая стават известни само неуспешните операции. Може би затова и сред най-показателните примери за фалшификации са тези в сферата на изкуството. В звуковия файл Тотьо Христов разказва историята на холандския художник Хан ван Меегерен, който в продължение на десетилетия фалшифицира картини, които представя като творби на Вермер и които висят на стените на галерии и музеи в Холандия. В изложбата са показани примерите, методологията и някои от фактите за случая.

От разговора с екскурзовода можете да чуйте и дали винаги, когато говорим за фалшификации, става дума за неистини.

Снимки: ФС на НЕМ - БАН
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"За думите" ви пита: Как ще продължите изречението: "Българският език е…"

По случай 30-ия си рожден ден предаването "За думите" ви пита: коя е вашата любима дума, защо точно тя и как ще продължите изречението: "Българският език е…" Очакваме отговорите ви в обем до една стандартна страница до 15 ноември на електронен адрес zadumite@bnr.bg или на адреса на БНР: 1040 – София, бул. "Драган Цанков" №4, БНР,..

обновено на 16.10.24 в 16:44

Шекспировата пиеса "Както ви харесва" с трета постановка на варненска сцена

С премиера на спектакъла "Както ви харесва" посреща публиката си тази вечер (16 октомври) Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна. Постановката по прочутата комедия на Уилям Шекспир, в превод на Валери Петров, е на румънския режисьор Габор Томпа, който поставя за първи път на българска сцена.  Габор Томпа има над 120 театрални..

публикувано на 16.10.24 в 13:45

Българско участие на Франкфуртския книжен панаир: 27 издателства и ключови събития

Тази седмица на най-големия книжен панаир в света ще бъдат обсъдени различни теми, включително влиянието на изкуствения интелект в издателската дейност, както и засилващият се интерес към литературни поджанрове и нови книжни политики. Франкфуртският панаир на книгата, който започва официално в сряда, събира автори, издатели и професионалисти от..

обновено на 16.10.24 в 10:43

София като вдъхновение

Идеята за София като неизчерпаем източник на места за опознаване и изследване заляга в основата на дългосрочния проект "Невидима София" на медията за култура и изкуство "Програмата". В поредица от фотографски изложби, дело на млади автори, са показани "Невидима София", "Изчезналите кина на София" и "Незабравените читалища на София". Предстои..

публикувано на 16.10.24 в 09:25

Румен Статков кани на "Танц" в галерия "Нирвана"

Художникът Румен Статков подрежда самостоятелна изложба в столичната галерия " Нирвана " . Заглавието е " Танц "  и е част от цикъла " Капризен вихър от щрихи " , а откриването е на 17 октомври от 18:30 ч .  "Танцът е език, който говори чрез движение, цвят и форма. Метафора за живота – динамичен, безкрайно красив и изпълнен с..

публикувано на 16.10.24 в 09:05