Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

Снимка: Български лекарски съюз

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност.

Гост в Lege Artis е анестезиологът д-р Десислава Иванова от УМБАЛ "Св. Анна", за да сподели за своя професионален избор, за предизвикателствата, които е срещала, както и за важността от навременна медицинска помощ.

Все повече в света, а вече и у нас се обръща внимание на благосъстоянието на специалистите по анестезиология, заявява д-р Иванова.

Анестезиологът споделя за своя личен път в медицината, за работата в реанимационно звено и интензивно отделение и за добрите учители, от които е черпила опит и знания.

Едно от важните качества, които един анестезиолог трябва да притежава, по думите на д-р Иванова, е воля да преживее първоначалните лишения, за да придобие знанията и способностите, нужни за една по-спокойна бъдеща практика.

Медикаментозното лечение в България не се различава от това в останалия свят, казва д-р Иванова, която често взема участие в международни форуми и конференции.

Разговорът се насочва към актуалния проблем за забраната на райския газ у нас. Анестезиологът подчертава, че райският газ има краткотраен еуфоричен ефект, но в дългосрочен план следват редица здравословни усложнения и дори може да настъпи смърт.

Днес е и ден за осведомяване на обществото относно навременната и адекватна реакция при човек в състояние на сърдечен арест. По този повод д-р Иванова ще гостува в 121 СУ "Георги Измирлиев", за да запознае учениците с това как могат да спасят човешки живот с  двете си ръце.

В края на разговора д-р Иванова дава някои полезни съвети на слушателите как да реагират, ако видят човек в безсъзнание.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26