Стогодишнината от основаването на ФИДЕ – световната шахматна федерация, е повод да си припомним как тази игра на война често е служила и като многоходова комбинация в политическата игра с националистически, идеологически и доктринални измерения. Сблъсъците между Фишер, Петросян и Спаски, интригите около двубоя между Карпов и Корчной, Карпов и Каспаров, но и нашите успехи и неуспехи в шаха далеч не носят само спортни измерения. Говорим за това със Стефан Сергиев, автор на десетки книги за историята на шаха, бивш зам.-председател на Българската федерация по шах, с гросмайстора за жени Маргарита Войска, с Радислав Атанасов, главен асистент в НСА и международен съдия по шахмат, със шахматния съдия и преподавател в НСА Симеон Стоичков.
Стефан Сергиев припомня значими фигури от началото на миналия век – като поета Теодор Траянов, направили немалко за популяризирането на шахматната игра в България, и се спира на знаменателните мачове на Карпов, Фишер, Корчной, Каспаров, като не пропуска да отбележи успехите на нашите Веселин Топалов и днешните ни водещи шахматисти. "Големите шахматисти са егоисти", твърди той, но смята това за неизбежно, и обръща внимание на политическите доктрини в развитието на организирания шахмат.
Радислав Атанасов и Симеон Стоичков интерпретират темата от съвременни позиции, но и двамата са съгласни, че освен политически фактори, в големите шахматни сблъсъци участват какви ли не фигури, вкл. екстрасенси, магове и др.
Маргарита Войска разказва за успехите на българските отбори отпреди няколко десетилетия, и ни припомни анекдотичен действителен случай от миналото, когато на въпроса в сръбски хотел "Дошла ли je Войска из Бугарска?" уплашеният хотелиер по време на военните конфликти в западната ни съседка запитал: Ама и Бугарска ли войска ни напада вече?
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg