Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шахът на политическата дъска

Стогодишнината от основаването на ФИДЕ – световната шахматна федерация, е повод да си припомним как тази игра на война често е служила и като многоходова комбинация в политическата игра с националистически, идеологически и доктринални измерения. Сблъсъците между Фишер, Петросян и Спаски, интригите около двубоя между Карпов и Корчной, Карпов и Каспаров, но и нашите успехи и неуспехи в шаха далеч не носят само спортни измерения. Говорим за това със Стефан Сергиев, автор на десетки книги за историята на шаха, бивш зам.-председател на Българската федерация по шах, с гросмайстора за жени Маргарита Войска, с Радислав Атанасов, главен асистент в НСА и международен съдия по шахмат, със шахматния съдия и преподавател в НСА Симеон Стоичков.

Стефан Сергиев припомня значими фигури от началото на миналия век като поета Теодор Траянов, направили немалко за популяризирането на шахматната игра в България, и се спира на знаменателните мачове на Карпов, Фишер, Корчной, Каспаров, като не пропуска да отбележи успехите на нашите Веселин Топалов и днешните ни водещи шахматисти. "Големите шахматисти са егоисти", твърди той, но смята това за неизбежно, и обръща внимание на политическите доктрини в развитието на организирания шахмат.

Радислав Атанасов и Симеон Стоичков интерпретират темата от съвременни позиции, но и двамата са съгласни, че освен политически фактори, в големите шахматни сблъсъци участват какви ли не фигури, вкл. екстрасенси, магове и др.

Маргарита Войска разказва за успехите на българските отбори отпреди няколко десетилетия, и ни припомни анекдотичен действителен случай от миналото, когато на въпроса в сръбски хотел "Дошла ли je Войска из Бугарска?" уплашеният хотелиер по време на военните конфликти в западната ни съседка запитал: Ама и Бугарска ли войска ни напада вече?


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10

Разказвачи "връщат" приказката на възрастните

Следобедът в очакване на Бъдни вечер е приказно време, тъкмо за разказване на истории. В предаването "За думите" гостуват три разказвачки на приказки – Ценка Кучева, Цветомира Гергинова и Гергана Николова, част от група разказвачи, захванали се да "върнат" приказките в живота на съвременните хора. Български народни приказки, епични песни, авторски..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05