Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урок по родолюбие извън класната стая

Проект за паметник
Снимка: ФБ профил

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини.

Благородната инициатива, обединяваща в себе си минало, настояще и бъдеще, привлича все повече съмишленици от цялата страна, разказва Свиленов. Учителят допълва, че процесът е полезен, тъй като в днешно време е все по-трудно да се постигне обединение около обща цел без противоречия, политизиране и скрити замисли. 

Идеята за изграждане на паметник в чест на радомирските войни възниква, след проучване на дигитализираните военни архиви във Велико Търново. При работата с архивите става ясно, че във войните след Освобождението радомирската област дава 1907 на брой военни жертви.

"Войната не е отживелица. Виждаме, че такива събития са се случвали и ще се случват и подобни герои трябва да бъдат почетени. Още преди осъществяването на паметника вече каузата се изпълнява в сърцата на съмишлениците.", споделя Свиленов, според когото почитането на историята и отношението към отбраната е жизнено важно за едно добро бъдеще.

Образованието е в центъра на цивилизацията, крайъгълен камък на нашето общество, казва Свиленов и изтъква, че най-хубавите исторически периоди, устремени към развитие, се дължат на качественото образование, което поражда велики личности.

Който иска да научи повече за каузата, може да следи личния фейсбук профил на Славчо Свиленов.Там може да бъде намерена и банковата сметка на сдружението.

"Всяко дарение се отбелязва в дарителската книга, която ще се предаде на държавния архив, когато се осъществи инициативата.", заявява Свиленов.

Мечтата на хората, ангажирани с каузата, е след една години, когато се навършват 110 години от влизането на България в Първата световна война, паметникът на радомирските войни да бъде открит.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12