"Пред очите ни" е озаглавена ретроспективната изложба с видеоинсталации на Калин Серапионов, която се откри снощи (17 октомври) в Националната художествена галерия – Двореца.
Повече за изкуството на Серапионов, което вече близо 30 години изследва различни модели на общуване, поведение и човешки взаимовръзки, разказва в репортаж за "Артефир" от вечерта на откриването кураторът Яра Бубнова, директор на НХГ.
Бубнова изтъква, че по образование Серапионов е живописец, а развитието му в областта на видеоинсталацията протича паралелно с обогатяването на българското съвременно изкуство в сферата на движещия се образ.
Видеото, като форма, отразява динамиката, в която всички живеем, а Серапионов успешно съумява да не превръща своите движещи се произведения в кино, по думите на куратора
Артистът придобива известност в кръговете на съвременното изкуство в средата на 90-те години с ироничната и провокативна за времето си видеоинсталация "Музеят – причина за срещи и запознанства" – отговор на музейната криза в периода.
Според Бубнова, Серапионов успява да заяви, че изкуството побеждава музейното, статичното, клишираното и традиционното – чуйте в звуковия файл:
Слушаме и интервю с "живописеца" на видеоинсталацията Калин Серапионов, който лично разказва за безкомпромисния си път в изкуството.
В своите творби артистът залага на потапящата реалност и съзерцанието, и то без да използва свръхтехнологии. Серапионов споделя, че в една видеоинсталация винаги задава сюжет и провокация към зрителя още в заглавието, но накрая "всичко" или "нищо" зависи от това кой какво вижда.
Изложбата може да бъде разгледана до 15 декември.
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...
Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg